Romana Polańského prepustia a nevydajú do USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polański
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Švajčiarsko nevyhovelo žiadosti USA o vydanie režiséra Romana Polańského v prípade z roku 1977. Roman Polański tak môže opustiť domáce väzenie. „Francúzsko-poľský filmár nebude vydaný do Spojených štátov a opatrenia obmedzujúce jeho slobodu boli ukončené,“ povedala na tlačovej besede v Berne švajčiarska ministerka spravodlivosti Eveline Widmer-Schlumpf. „Dôvod rozhodnutia spočíva vo fakte, že nebolo možné vylúčiť s potrebnou istotou chybu v žiadosti o vydanie Spojených štátov, aj keď bol prípad dôkladne preskúmaný,“ prečítala vyhlásenie. Švajčiarsko sa snažilo získať záznamy o tom, že sudca pridelený k tomuto prípadu v roku 1977 uistil všetky strany o tom, že Polański si pobytom na psychiatrii odpyká celý trest, na ktorý ho odsúdili. Americké ministerstvo spravodlivosti však zamietlo žiadosť s tým, že súd žiadal, aby ostal tento záznam tajný. „Za týchto okolností nie je možné s istotou vylúčiť, že Roman Polański si už odpykal trest, na ktorý bol odsúdený v tom čase,“ vysvetlila švajčiarska ministerka spravodlivosti. „S prihliadnutím na pretrvávajúce pochybnosti ohľadom prezentácie faktov v prípade musí byť žiadosť zamietnutá,“ dodala. Švajčiarske ministerstvo spravodlivosti tiež argumentovalo národnými záujmami. Widmer-Schlumpf však upozornila, že švajčiarske úrady nechcú ospravedlňovať Polańského činy, ich úlohou nebolo rozhodnúť o jeho vine či nevine.

Sedemdesiatšesťročný Roman Polański, režisér filmov Rosemary má dieťatko (1968), Čínska štvrť (1974), Pianista (2002) alebo Ghost Writer (2010), čakal na rozhodnutie v domácom väzení vo Švajčiarsku. Ako povedal Polańského právnik Herve Temime, režisér bol v čase oznámenia rozhodnutia ešte stále v domácom väzení. „Pán Polański sa odteraz môže voľne pohybovať. Oddnes od 12:30 je voľný muž,“ vyhlásila Eveline Widmer-Schlumpf. Polańského právnici vyjadrili radosť nad rozhodnutím. „Myslím si, že ľahšie vyriešime nedorozumenie s americkými úradmi a dúfam, že on sa bude môcť jedného dňa vrátiť do Spojených štátov,“ vyjadril sa Polańského francúzsky právnik Georges Kiejman. „Práve som s ním hovoril. Cíti sa rovnako ako milióny ľudí, ktorí ho podporovali. Cíti, že spravodlivosti bolo učinené zadosť,“ povedal pre AFP jeden z Polańského prominentných podporovateľov, francúzsky spisovateľ a filozof Bernard-Henri Lévy.

Slávneho režiséra poľského pôvodu zatkli 26. septembra 2009 po prílete do Zürichu, kde si mal prevziať ocenenie na filmovom festivale. Švajčiarske orgány konali na základe informácií z USA, kde sa Polański od roku 1978 vyhýba stíhaniu v prípade znásilnenia 13-ročného dievčaťa z roku 1977. V roku 2005 na neho vydali medzinárodný zatykač.

Sexuálny škandál vypukol v marci 1977 – po druhom stretnutí, na ktorom mal vtedy 43-ročný Polański 13-ročnú Geimer fotografovať pre francúzske vydanie časopisu Vogue. Po prvý raz sa za účelom fotografovania stretli vo februári, kedy vraj režisér dievča požiadal, aby mu pózovalo „hore bez“. K znásilneniu údajne prišlo na druhej schôdzke. „Fotili sme a pili šampanské,“ spomínala Geimer neskôr. „Ku koncu to začalo byť trošku desivé. Uvedomila som si, že má iné zámery a vedela som, že by som mala byť niekde inde. Nevedela som, ako sa odtiaľ dostať,“ dodala Geimer, ktorá potom Polańského obvinila zo sexuálneho zneužitia. V rozhovore v roku 2003 povedala, že sa bránila, ale potom to vzdala. V roku 1977 však pod prísahou vypovedala, že šampanské pila z vlastnej vôle v spoločnosti Polańského a ďalšej ženy, ktorá bola s nimi v dome Jacka Nicholsona. Polański jej prikázal zatelefonovať matke, ktorá sa ponúkla, že príde pre ňu. Dievča však nesúhlasilo – chcelo zostať. S matkou sa rozprával aj Polański a povedal jej, že budú fotografovať dlho. Potom vraj vybral sedatíva a opýtal sa Samanthy či si má vziať, s tým, že si nedá, ak bude musieť šoférovať. Odpovedala, že nevie a tak sa jej spýtal, či si vezme ona. Geimer podľa vlastných slov vedela, čo jej ponúka a napriek tomu súhlasila. Potom pokračovali vo fotení a neskôr mali pohlavný styk. Polańského následne obvinili zo znásilnenia s využitím drog, perverzity, sodomie, obscénneho a lascívneho správania sa voči dieťaťu mladšiemu ako 14 rokov a podávania zakázanej látky mladistvej. Všetky obvinenia neskôr stiahli, keď priznal, že mal pohlavný styk s mladistvou a so sudcom uzavrel dohodu o vine a treste. Sudca ho predtým, ako rozhodol o dĺžke trestu, poslal na 90-dňové pozorovanie na psychiatriu. Odtiaľ utiekol po 45 dňoch, USA opustil 1. februára 1978. Ako právoplatný občan sa usadil vo Francúzsku, kde bol mimo dosahu americkej jurisdikcie.

SITA/AP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Polański