Výstavba Riverparku sa začala v roku 2006, no v priebehu realizácie sa menila najmä v súvislosti so zmenami situácie na trhu, od čoho sa odvíjali aj požiadavky investora na celkový výsledok projektu. Pôvodný urbanisticko-architektonický koncept holandského architekta Ericka van Egeraata tak prešiel viacerými zmenami, no pôvodná myšlienka – aby projekt bol vo svojej skladbe pokračovaním mesta – zostala zachovaná. Rovnako sa dodržal aj princíp účasti viacerých architektonických ateliérov, ktorých koordináciu zastrešil ateliér BOUDA MASÁR architekti.
Pokračovanie mesta
Leitmotívom projektu bolo vytvorenie živého a atraktívneho priestoru pri rieke, ktoré poskytne funkčnú aj tvarovú rozmanitosť, výškovú aj materiálovú primeranosť. Zámerom investora bolo vtiahnuť Dunaj do organizmu mesta a vytvoriť tak atraktívnu nábrežnú urbanisticko-architektonickú mestskú štruktúru na rieke. Výsledok ho napĺňa, pričom pokojné obytné zóny orientované na Dunaj sa striedajú s rušnými administratívnymi, obchodnými a zónami poskytujúcimi služby. Zástavba výškovo graduje smerom od západu na východ (od Lafranconi smerom k trojici vežových domov a k centru mesta) a od juhu na sever (od Dunaja k ceste a kopcu). Erick van Egeraat dal River Parku tvár, určil počty budov, rozdelenie na bloky, položil J&T River House nad rieku. Na základe tohto návrhu sa následne pripravila dokumentácia pre územné rozhodnutie.
„Stotožnili sme sa s predstavou van Egeraata, že projekt má byť pokračovaním mesta,“ hovorí architekt Peter Bouda. „Nemalo to byť sídlisko, ani megakoncept jedného architektonického útvaru, ale projekt multifunkčného centra, ktorý mal byť v súlade s prirodzeným rastom mesta. Aj preto sa River Park, podobne ako mesto, skladá z blokov určitej veľkosti, ktoré pochádzajú od rôznych architektov. Celkové pohľady na architektúru ako aj technické otázky sme koordinovali na pravidelných stretávaniach na dizajn mítingoch u investora.“
Výslednú podobu River Parku vymedzuje z južnej strany nábrežná promenáda, zo západnej strany existujúce objekty bývalého Parku kultúry a oddychu, zo severnej strany štvorpruhová komunikácia s električkovou traťou a z východnej strany parčík, nachádzajúci sa oproti vyústeniu tunela.
Celý článok si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/architektura/bytove-domy/river-park-priblizuje-bratislavu-k-dunaju