BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Dynamika rastu spotrebiteľských cien sa ani v šiestom mesiaci tohto roka výraznejšie nezmenila.
Po tom, čo sa v predchádzajúcich mesiacoch stabilizoval rast spotrebiteľských cien na úrovni 1,7 %, v júni inflácia ešte mierne spomalila na 1,6 %.
V priemere za prvý polrok tak spotrebiteľské ceny na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR stúpli o 1,9 %. V medzimesačnom porovnaní ceny rovnako ako v máji rástli aj v júni len minimálne o 0,1 %.
Inflácia sa tak už niekoľko mesiacov pohybuje na najnižších úrovniach od konca roka 2010. „Očakávame, že inflácia bude aj v nasledujúcich mesiacoch výrazne nižšia než pred rokom, pričom za celý rok by mohla dosiahnuť hodnotu okolo 1,8 %,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.
Ak by sa táto prognóza naplnila, rast cien by v tomto roku spomalil na polovicu. Hlavným rizikom rýchlejšieho rastu cien zostávajú ceny potravín. „Nedávne odhady úrody však naznačujú oproti minulému roku zlepšenie, čo by malo tieto riziká tlmiť,“ dodal Baláž.
Na medziročnej báze najvyšší rast zaznamenali ceny za vzdelávanie, ktoré stúpli o 7,1 %. Oproti vlaňajšiemu júnu však zdraželi aj potraviny a nealkoholické nápoje o 4,4 %, alkoholické nápoje a tabak o 3,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,6 %, rekreácia a kultúra o 2,2 %, zdravie o 2,1 %, odevy a obuv o 1,1 %, poštové a telekomunikačné služby o 0,6 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,4 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,3 % a rozličné tovary a služby o 0,2 %. Klesli iba ceny v doprave, o 1 %.
V medzimesačnom porovnaní v júni oproti máju vzrástli ceny za vzdelávanie o 1,8 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1,1 %, odevy a obuv o 0,7 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,6 %, za rekreáciu a kultúru o 0,3 % a zdravie a hotely, kaviarne a reštaurácie zdraželi zhodne o 0,1 %.
Na druhej strane sa znížili ceny rozličných tovarov a služieb o 2,5 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu a poštových a telekomunikačných služieb zhodne o 0,1 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá a doprava.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v júni poklesla z májových 1,8 % na 1,7 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, mierne spomalila z májových 1,1 % na 1 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia 0,2 % a čistá inflácia bola záporná na úrovni 0,1 %.