Prečo by sa mali občania Slovenska zúčastniť na tohtoročných voľbách do NR SR?
Je to často krát jediný overený spôsob ako môžu rozhodovať o svojom živote v krajine, vo svojej domovine. Môžu to robiť aj priebežne cez občianske aktivity, každodenne cez svoje profesie, ale o základnej podoby krajiny, jej smerovaní, sa rozhoduje v parlamentných voľbách.
Prečo by občania mali voliť Vašu stranu?
Je to strana, ktorá už raz naštartovala Slovensko a dostala Slovensko z vážnych problémov. Dokázala ho dokonca naštartovať tak, že sme sa v skrátenom čase dostali do EÚ. Už to vyzeralo tak, že ten vlak nedobehneme, podarilo sa. Aj vďaka obrovským obetiam občanov, uťahovaniu opaskov, ťažkým chvíľam. Tá cena bola vysoká. Ale bolo to rýchlejšie a rýchlejšie sa začali dostavovať prvé výsledky, vďaka ktorým začala klesať nezamestnanosť, postupne sa zvyšovať životná úroveň. Máme skúsenosti. Vieme, čo funguje, čo prináša pozitívne efekty. Vieme, kde sme išli do slepej uličky a niečo nefungovalo a bolo treba zmeniť reformné úsilie. Zároveň je to strana, ktorá nie je populistická, ale ponúka reálne riešenia, reálne kroky. Niekedy na to dokonca dopláca, pretože avizuje zlé správy pre občanov. Upozorňuje na uťahovanie opaskov. Je vždy príjemnejšie pre politikov, keď môžu avizovať zlepšenia, rozvoj, ako keď musia riešiť také ťažké situácie ako v Maďarsku, Lotyšsku, alebo Grécku. SDKÚ-DS považujem za stranu odborníkov, expertov, skúsených politikov a navyše za stranu, ktorá má zázemie v zahraničí. Má podporu v zahraničí a je stranou, ktorá urobila dobré meno SR v časoch, keď vládla. Dobré meno v zahraničí znamená dôveru investorov v túto krajinu, zlepšenie podnikateľského prostredia. Okrem toho je to jediná strana, ktorá má volebného lídra ženu.
Ktorým heslom sa ako politička riadite?
V živote sa neriadim heslami. Heslá sú strašne zjednodušené pravdy života. Riadim sa však niektorými zásadami. Snažím sa žiť a presadzovať hodnoty slobody, zodpovednosti a tolerancie. Hlavne pri každom rozhodovaní sa držím klasických cností. Odvahy, spravodlivosti, rozvážnosti a múdrosti. Niekedy sa mi to darí viac, niekedy menej, ale určite toto je to, čo by som pomenovala a zaradila pod hlavičku heslo.
Čo považujete za najväčšiu prednosť Slovenska?
Predností má Slovensko viacero. Svoje geopolitické postavenie, niekoľko ukážok schopností dynamiky a zmeny nežnou formou od roku 1989 aj pri vzniku samostatného štátu v porovnaní s inými krajinami. Dlhodobo sme schopní mať dobré susedské vzťahy výhodné pre všetkých zúčastnených. Slovensko má veľmi odvážnych a obete schopných občanov. Slovensko má tiež výhodu multikulturálnosti. Je to krajina, kde sa stretávajú rôzne kultúry, rôzne národnosti. Môžeme to využiť ako výhodu. Iste, sú politici, ktorí to zneužívajú a vytvárajú neustále napätia v spoločnosti, ale môže to byť a častokrát je veľká výhoda, pretože sa môžeme navzájom obohacovať. Súdržnosť vieme vytvárať práve na základe spoločného cieľa a záujmu. Ten určite je – mať zo Slovenska príjemný domov.
Čo považujete za momentálne najväčší problém, ktorý trápi občanov Slovenska?
Jednoznačne nezamestnanosť. Nedostatok práce a nízke príjmy z práce. Neistotu a s tým súvisiace problémy, ktoré sa na to nabaľujú. Budúcnosť detí, starostlivosť o starkých. Rozhodovanie sa o prioritách pre obmedzený rozpočet. S tým súvisí aj strach z budúcnosti. Nabaľuje sa na to pomerne veľká nedôvera v politikov, že s tým dokážu niečo urobiť, že majú na to schopnosti. Už raz ľudia zažili pád do nezamestnanosti. Len sme sa nadýchli a opäť. K tomu sa pridáva nedôvera v základné inštitúcie krajiny. Na koho sa obrátiť? Kto vie poradiť? Či vôbec existuje nejaké riešenie, alebo rada. Súvisí to so stavom súdnictva, ale aj so stavom morálky.
Uvádzate, resp. uvediete vo Vašom majetkovom priznaní údaje do najmenších podrobností, aj nad rámec zákonnej úpravy?
Urobila som tak už dávno. Je to na internetových stránkach, na ktorých sa o to zaujímali.
Podporíte v nasledujúcom volebnom období zmenu volebnej legislatívy smerom k zjednoteniu základných inštitútov do jedného volebného zákona (tzv. volebného kódexu)?
Nielen podporíme, ale my to aj navrhujeme. Okrem toho, že chceme zjednotiť volebné zákony, pretože sú každý z iného súdka. Je príliš veľa volieb a každé podľa iných pravidiel. V niektorých sú také systémové chyby, že sú tie zákony v podstate nevykonateľné, alebo keď ich chcete dodržať, tak sa nedá. Tieto zákony nerátali so zmenou možností vo volebnej kampani, ako sú napríklad nové technológie. V niektorých máte obmedzené lehoty, kedy môžete kampaňovať, v iných nemáte. V niektorých máte sumy, ktoré môžete použiť, v iných nie. Sme jednoznačne za zjednotenie volebných zákonov, ale tiež za elektronickú možnosť voľby. Zároveň sme aj za zváženie zmiešaného volebného systému. Máme stále jeden obvod.
Koľko obvodov by ste chceli?
To je na diskusiu, ale že taký systém by bol spravodlivejší, niet pochýb.
Mali sme pôvodne v pláne znižovať daňové zaťaženie. V súčasnej dobe a stave krajiny, pri tejto miere zadlženosti, ktorá rapídne rastie a jej dynamika je až hrozivá, by to bolo nezodpovedné a nemožné. Preto pri daniach chceme zotrvať na 19 percentnej dani, ale po audite zvážiť zrušenie výnimiek. Je ich príliš veľa.Iveta Radičová
Ste za zvýšenie / zníženie / ponechanie súčasnej úrovne daňového a odvodového zaťaženia, resp. za zavedenie progresívneho zdanenia? Ak zvýšenie/zníženie, na akú úroveň?
Mali sme pôvodne v pláne znižovať daňové zaťaženie, pretože je to jedna zo skúseností, že táto súčasť reforiem bola veľmi nápomocná pri naštartovaní ekonomiky a tvorbe nových pracovných miest. V súčasnej dobe a stave krajiny, pri tejto miere zadlženosti, ktorá rapídne rastie a jej dynamika je až hrozivá, by to bolo nezodpovedné a nemožné. Preto pri daniach chceme zotrvať na 19 percentnej dani, ale po audite zvážiť zrušenie výnimiek. Je ich príliš veľa. Niektoré sú neoprávnené. Ako ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny som predkladala návrh na reformu odvodov uznesením vlády už v decembri 2005. To uznesenie do dnes platí, len sa nezrealizovalo. Dotýkalo sa následností krokov. Jednotný výber daní a odvodov, jednotný vymeriavací základ, jeden sociálny fond. Odbúranie poistení, ktoré nemusia byť súčasťou povinného sociálneho poistenia na zamestnávateľskej a komerčnej báze. Jeden platiteľ. To vytvára priestor pre percentuálne zníženie balíka poistenia. Zároveň administratívne zjednodušenie. Teda získavate isté zdroje a vyšší výber pri odvodoch. Jednoročné zúčtovanie jeden formulár. Po pri tom zavedenie toho, čo máme pri daniach. Teda odpočitateľná položka pre odvodovú záťaž, aby sme uľahčili zamestnávanie nízko príjmových skupín. Hlavne je to nástroj na zamestnávanie nízko kvalifikovaných ľudí a odbúravanie nelegálnej práce.
Ste za zrušenie minimálnej mzdy?
Nie. SR a stav jej ekonomiky nie je v takom štádiu, aby sme to mohli pustiť z rúk. Ale navrhujeme zrušenie minimálnej mzdy pri medzitrhu práce. To je kombinácia dávky a príjmu z práce. Je to nástroj, ktorý umožňuje zamestnávať dlhodobo nezamestnaných a ľudí s nízkou, alebo žiadnou kvalifikáciou. Tam keby sme chceli dodržiavať hranicu minimálnej mzdy, týchto ľudí nevieme dostať na štandardný trh práce. Zamestnávatelia týchto ľudí nezamestnávajú priamo, pretože je to takzvaná drahá lacná nízko kvalifikovaná pracovná sila. Takže pre medzitrh práce je to konkrétny nástroj ako riešiť dlhodobú nezamestnanosť a zamestnávanie ľudí s nízkou kvalifikáciou. Pre tento prípad áno.
Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?
Máme pôžičku 1,3 milióna eur z banky a k tomu máme nejakých darcov. Ale uvidíme podľa toho, ako sa bude rozbiehať kampaň, či pôjdeme štandardným spôsobom. Spoty v médiách sú tak strašne drahé, že zvažujeme, či do toho pôjdeme. Neradi by sme išli s takýmito nákladmi do kampane, ale pokiaľ nás súťaž a konkurencia prinútia, budeme zvažovať.
Robert Fico o SDKÚ na začiatku roka hovoril ako o bohatej strane. A takáto bohatá strana si potrebuje zobrať pôžičku?
Tak bohatá strana, ako je Smer, si potrebuje zobrať pôžičku? Aj oni majú pôžičku na kampaň.
Máte ju od slovenskej banky?
Áno, samozrejme. Je to Privat banka.
Ako odhadujete svoj volebný zisk?
Situácia je veľmi neurčitá na to, aby som si ako sociologička trúfala urobiť nejaký odhad. Je neurčitá predovšetkým z hľadiska účasti. Neviem, ako sa nám podarí mobilizovať voličov. Práve od toho záleží, aký vieme získať výsledok. Zatiaľ agentúry odhadujú pomerne nízku účasť vo voľbách, čo nie je dobrá správa. My naozaj chceme špičkovú kampaň vymedziť ako mobilizačnú pre občanov bez ohľadu na to, či to bude pre nás, alebo nie. Nízka účasť znižuje aj legitimitu výsledkov volieb. My by sme radi mali silnú legitimitu po voľbách. Pokúsime sa dosiahnuť číslo, aké sme mali v predchádzajúcich voľbách. Beriem do úvahy limity, v ktorých sa pohybujeme. Predovšetkým stále populárny a silný Smer. Dôsledky štvavej kampane proti SDKÚ-DS, ktorá určite zarezonovala. Vznikli aj nejaké novotvary na stredo-pravom spektre. Potenciál stredopravého voličstva na Slovensku tvorí približne 40 percent, rovnako ako ten opačný pól. Vidno v ostatných prieskumoch, že tento pomer je vyvážený 1:1. Uvidíme.
Ak strana po ôsmich rokoch vo vláde získa 18 percent a po štyroch rokoch v opozícii s novým lídrom menej, dá sa to inak nazvať ako neúspech?
Nedá.
Čiže vnímali by ste to tak?
Áno.
Pre nás je rozhodovanie jasné a jednoznačné. Neexistuje žiadne ak. Pre nás akákoľvek forma vládnej spolupráce po voľbách so stranami súčasnej vládnej koalície neprichádza do úvahy.Iveta Radičová
Konzekvencia pre vás?
Viem, čo je mojou povinnosťou.
V jednom rozhlase vás tento týždeň už titulovali ako predsedníčku SDKÚ-DS. Čo vy na to?
Vždy keď som sa v politike rozhodla pre ďalší krok, z ministerského na podpredsednícky v strane, poslanecký, prezidentská kampaň, médiá ma predbiehali o ďalšie kroky dopredu. Ešte som ani nevykročila tým smerom. Nepredbiehajme prosím.
Ženy ako predsedníčky strán na Slovensku ešte úspešné neboli.
Aj v prezidentských voľbách už boli ženy a dosiahli iné výsledky ako ja. Takúto analógiu by som asi nepoužívala.
Čo bude po 12. júni?
Bude po voľbách a budeme poznať výsledky.
Ako sa to bude podľa Vás vyvíjať?
Je príliš veľa premenných a málo konštánt. Otázniky pre úspech vo voľbách sú od HZDS, cez SNS, rovnako ako sú s otáznikmi maďarské strany, ale aj novovzniknutá SaS. Viac záleží ako dopadnú tieto menšie strany, ako na výsledku stabilných silných strán. Pre nás je rozhodovanie jasné a jednoznačné. Neexistuje žiadne ak. Pre nás akákoľvek forma vládnej spolupráce po voľbách so stranami súčasnej vládnej koalície neprichádza do úvahy.
Ak je mnoho premenných a veľa nových malých strán, je dobré, aby voliči hlasovali za takéto strany?
Nemôžem povedať nezainteresovanú odpoveď. Samozrejme by som dala voličom radu, pokiaľ majú dôveru a zvážia všetky pre a proti, aby volili istotu svojho rozhodnutia. Už sme mali v histórii situáciu, keď Demokratická strana sa v poslednej chvíli rozhodla a odstúpila z volieb, aby neprepadli hlasy. Pre mňa je podstatné, aby pri rovnováhe na politickej scéne, kde alternatíva je rovnako pravdepodobná ako pokračovanie súčasnej vládnej koalície, aby neprepadli hlasy pravicového spektra.
Vyviniete iniciatívu v tejto súvislosti?
My sme vyvinuli iniciatívu. Rokovali sme o koalícii pred voľbami. Podľa vyjadrení menších strán sme ponúkli nadštandardné podmienky na uzatvorenie takejto koalície. Mrzí ma, že sa takéto niečo neuskutočnilo. Ale je to rozhodnutie týchto politických strán.
Čiže nenavrhnete nikomu scenár Demokratickej strany?
Nemám právo a nechcem takto zasahovať do rozhodovanie týchto subjektov.
Je integrácia pravice po voľbách nevyhnutnosťou?
Podľa toho, čo si predstavujeme pod pojmom integrácia. Strany v tomto spektre majú svoje špecifiká, špecifické záujmy a priority. Takže spolupráca áno. Aká podoba a forma záleží od situácie po voľbách, či budeme opozičnými stranami, alebo budeme stranami, ktoré budú mať česť podieľať sa na výkonnej moci.
Máte záujem o post premiéra?
Premiéra nie. Ak, tak premiérky.
Počas celého rozhovoru bol pri nás aj kňaz Ján Krstiteľ Balázs. Prečo? Je váš ideový poradca?
Už dlhú dobu. Začal ako externý poradca Mikuláša Dzurindu. Dlhé obdobie. Bol mojim poradcom počas prezidentskej kampane. Bol v mojom tíme. Neodmietol pokračovať v tejto spolupráci aj v tomto súboji, ktorý nás čaká.
V čom vám pomáha, radí?
Predovšetkým v oblasti základných hodnôt morálky, duchovného rozmeru života, ale aj fungovania občianskej spoločnosti, uskutočňovaní občianskeho princípu. Podnetné sú rozhovory o vzťahu slobody a zodpovednosti.
Je lepší ako marketingoví poradcovia?
Pomôže vám marketing porozumieť svetu? Pomôže vám marketing ponúkať riešenia, ktoré naozaj budú reagovať na problémy tejto krajiny? Marketing je forma. Predávať prázdny obal? To azda nie.
Chodí s vami aj na mítingy?
Na mítingoch zatiaľ nebol. Ale uvádzal moju novú knihu o slušnosti v politike a zúčastnil sa na odštartovaní kampane. Ďakujem za inšpiráciu.
Zhováral sa Radovan Pavlík