BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) –
Situácia v Bratislave
Z bratislavského väzenia pustili 37 odsúdených. Použitie amnestie sa pritom vzťahovalo na 43 osôb.
„Na piatich odsúdených sa amnestia vzťahovala len čiastočne, zostávajú vo výkone ďalších trestov,“ informoval hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
V jednom prípade podal prokurátor sťažnosť, o ktorej bude po doručení rozhodovať odvolací Krajský súd v Bratislave.
Na tlačovej besede v Bratislave to uviedla štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Podľa jej slov očakávajú, že prepustených na slobodu budú stovky.
„Presné číslo nevieme povedať,“ vyhlásila. Takisto sa mení počet prepustených, keďže väznice opúšťajú priebežne.
Podľa Jankovskej viac ako 60 sudcov v slovenských väzniciach rozhoduje o použití amnestie.
Znamená to, že sudcovia posudzujú podmienky amnestie v jednotlivých prípadoch odsúdených. Do dnešnej polnoci musia sudcovia rozhodnúť o všetkých odsúdených, ktorí sa nachádzajú vo výkone trestu odňatia slobody.
„Činnosť senátov prebieha bez rušivých momentov, situácia v ústavoch je pokojná a bez negatívnych javov zo strany odsúdených,“ uviedol generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Eugen Balko.
V druhej fáze sa bude rozhodovať o všetkých podmienečne odsúdených a o tých, ktorí sú síce právoplatne odsúdení, ale ešte nenastúpili do výkonu trestu. Táto fáza môže trvať dlhšie, keďže súdy si v najbližšom období budú chystať a pripravovať jednotlivé spisy.
Celý proces od rozhodnutia súdu o prepustení až po samotné prepustenie trvá podľa Balka asi dve hodiny. „Prepusteného poučia o právach a povinnostiach, o tom, kde sa má hlásiť, vykoná sa lekárska prehliadka, vrátia mu osobné veci,“ vysvetlil.
Podľa neho je v slovenských väzniciach nadstav 586 odsúdených, no ministerstvo spravodlivosti odmieta, že by účelom amnestie bolo odbremeniť nápravnovýchovné ústavy.
Obrazom: Prezident udelil amnestie
Ako podotkla štátna tajomníčka Jankovská, amnestiou sa zahladzuje trest odňatia slobody, no neruší sa také rozhodnutie súdu v prípade odsúdeného, ako je napríklad zákaz viesť motorové vozidlo alebo vykonávať istú činnosť.
Rozhodnutie prezidenta Ivana Gašparoviča vníma rezort spravodlivosti ako vyvážené rozhodnutie. „Určitým spôsobom sa dáva šanca ľudom, ktorí porušili zákon, aby im bol trest odpustený a zaradili sa do riadneho života,“ povedala.
Premyslená amnestia
Prezidentská amnestia je prepracovaná a premyslená. Myslí si to dekan Právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy a bývalý šéf vyšetrovateľov na ministerstve vnútra Jaroslav Ivor. „Pri hodnotení radu amnestií, ktoré boli využité, je táto amnestia pomerne málo rozsiahla, je to premyslená amnestia a týka sa úzkeho počtu odsúdených osôb,“ povedal pre agentúru SITA Ivor.