BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR za KDH Radoslav Procházka nepodporí koaličnú novelu zákona o štátnom občianstve. Koaličná novela zákona o štátnom občianstve je podľa poslanca KDH Radoslava Procházku buď právne nekvalifikovaná alebo politicky nepoctivá. Procházkovi prekáža ustanovenie, podľa ktorého Slovensko neuznáva nadobudnutie občianstva, ak sa tak stane v rozpore s medzinárodným právom. „Vecnou podstatou je zrušenie slovenskej reakcie na Orbánov zákon. Je to nahradenie reakcie jej predstieraním,“ zhrnul svoj pohľad na novelu.
Podľa poslanca neexistuje dôvod, aby zákon v konkrétnom prípade vyhlasoval nesporný fakt, že na Slovensku nie je účinný cudzí zákon. „Vyzerá to tak, že neuznávame účinky len v prípadoch, keď to výslovne hovoríme, inak ich uznávame,“ argumentoval Procházka v parlamente. Poslanec ďalej dôvodil, že neexistuje možnosť, ako neuznávať nadobudnutie občianstva, pretože to je vzťah medzi štátom a občanom, do ktorého sa nedá zasiahnuť.
Z tohto dôvodu chce Procházka podporiť avizovaný pozmeňujúci návrh Igora Matoviča. Ten chce, aby mohol bez straty slovenského občianstva nadobudnúť cudzie len ten, kto v cudzine aspoň rok pracoval, žil, podnikal, študoval alebo odtiaľ pochádzali jeho blízki príbuzní. Ak tento pozmeňujúci návrh parlament neschváli, bude hlasovať proti koaličnej novele.
Súčasné znenie zákona, ktoré získanie cudzieho občianstva podmieňuje stratou slovenského, podľa Procházku potrebuje úpravu, ale „nie nahradenie maškarádou.“ Predseda ústavnoprávneho výboru v pléne zároveň podotkol, že hranie maďarskou kartou považuje za jednu z najohavnejších techník politického boja, na maďarský zákon však reagovať treba. „Strkať hlavu do piesku je absolútne nemiestna reakcia,“ zakončil svoje vystúpenie.
Procházka si za svoj prejav od opozície vyslúžil pochvalu. Jana Vaľová (Smer-SD) aj Štefan Zelník (SNS) mu poďakovali za právny výklad predloženej novely. Jej autori, Gábor Gál z Mosta-Híd, Pavol Kubovič z SDKÚ-DS a Szilárd Somogyi zo SaS chcú zmeniť súčasné znenie zákona prijatého vlani kabinetom Roberta Fica (Smer-SD), ktorým reagoval na maďarský zákon o dvojakom občianstve.
Riziká maďarského zákona sú omnoho širšie, upozornil Maďarič
Riziká a negatívne dôsledky maďarského zákona o dvojakom občianstve sú omnoho širšie a mnohé dnes ešte nedokážeme domyslieť, vyhlásil v rozprave ku koaličnému návrhu novely zákona o štátnom občianstve Marek Maďarič zo Smeru-SD. „Kým väčšina z nás zhodne tvrdí, že maďarský zákon je zlý, líšime sa v tom, ako vyhodnocujeme jeho ciele a riziká, či sa snažíme vyvodzovať dôsledky alebo mlčíme a označujeme to za vrchol diplomacie,“ vyhlásil. Cieľom novely z dielne Gábora Gála z Mosta-Híd, Pavla Kuboviča z SDKÚ-DS a Szilárda Somogyiho zo SaS je zmeniť súčasné znenie zákona prijatého vlani kabinetom Roberta Fica (Smer-SD), ktorým reagoval na maďarský zákon o dvojakom občianstve.
Koaličný návrh má podľa Maďariča „pštrosí charakter“ a označil ho za amatérsky. Ako zdôraznil, strkaním hlavy do piesku sa nevyrieši podstata problému. Naopak, koalícia návrhom maďarský zákon akceptuje a Maďarič sa obáva, že tým povzbudí Maďarsko k ďalším podobným krokom. Súčasná norma je podľa neho adekvátna a podľa neho už preukázala, že „je veľmi účinnou hrádzou proti zámeru maďarských politikov masovo si privlastňovať slovenských občanov.“ Ako podotkol, Slovensko je mladá republika, ktorá tu pred dvadsiatimi rokmi ešte nebola a pri našej nedôslednosti tu o dvadsať rokov už byť zase nemusí.
Ako Maďarič pripomenul, Smer-SD je za úpravu súčasného znenia a opoziční zákonodarcovia už predstavili svoju novelu zákona. Tá zjemňuje zákon, ktorý v súčasnosti podmieňuje nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva stratou slovenského. Po novom by nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva štandardnou cestou bolo možné bez straty slovenského občianstva.
„Práve vaším návrhom ste Orbánovi splnili sen spájať maďarských občanov,“ zareagoval na Maďariča jeden z predkladateľov novely Pavol Kubovič. Podľa neho po schválení súčasného znenia zákona si Orbán v Budapešti otvoril šampanské, lebo vôbec nedúfal, že Slovensko bude až takéto ústretové k jeho návrhom.
Do rozpravy ku koaličnému návrhu novely zákona o štátnom občianstve sa ústne prihlásilo 12 zákonodarcov, doteraz vystúpili štyri písomne prihlásení poslanci.
Zabrániť situácii, aby občania tejto republiky prichádzali o občianstvo len preto, lebo majú alebo nadobudnú občianstvo iného štátu, je základnou premisou novely zákona o štátnom občianstve. V úvode šiesteho rokovacieho dňa 12. schôdze Národnej rady SR to v rozprave k novele zdôraznil László Solymos z poslaneckého klubu Most-Híd. „Nielen občan má pestovať pozitívny vzťah k štátu, ale aj štát k občanom,“ pripomenul jeho spolustraník Péter Vörös.