BRUSEL 2. októbra (WEBNOVINY) – Turecko odmieta otvoriť svoje prístavy a letiská pre cyperské plavidlá a lietadlá, kým sa neskončia rokovania o štatúte rozdeleného ostrova. Na piatkovej konferencii v Bruseli to vyhlásil turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu. Svoje záväzky v rámci problematických prístupových rokovaní by podľa neho mala rovnako plniť aj Európska únia, ktorá by mala umožniť čo najrýchlejší vstup Turecka. Podľa dohody o colnej spolupráci s EÚ musí Ankara do konca roka rozšíriť príslušný protokol o 10 krajín, ktoré sa stali členmi únie v roku 2004, teda aj o Cyprus zastupovaný grécko-cyperskou vládou. Tú však Turecko neuznáva a odmieta sprístupniť svoje prístavy a letiská cyperským Grékom, kým únia nesplní svoj sľub a neprelomí ekonomickú izoláciu severnej tureckej časti ostrova.
„Uznanie gréckych Cyperčanov bez vyriešenia cyperskej otázky pre nás nie je možné,“ povedal Davutoglu pred novinármi a expertmi v Bruseli. Vláda v Nikózii chce „prinútiť Turecko uznať grécky Cyprus, čo my neurobíme“, varoval minister. Davutoglu sa vyjadril aj k nejasnému termínu možného vstupu Turecka do európskeho bloku. „Môj osobný názor je, že dokonca aj v roku 2015 by bolo príliš neskoro, nielen pre nás, ale aj pre Európsku úniu.“ Začlenenie by malo podľa ministra prísť „čo najskôr“. Davutoglu to uviedol pred piatkovým stretnutím s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom, s ktorým mal hovoriť o pokroku v zdĺhavých prístupových rokovaniach. „Vždy budeme pripomínať európskym lídrom, že základnou hodnotou EÚ je dodržiavanie daných záväzkov,“ uzavrel šéf tureckej diplomacie.
Turecká pozvánka do únie si vyžaduje uzavretie všetkých 35 kapitol týkajúcich sa kľúčových oblastí riadenia spoločnosti. Ankara doteraz otvorila 11 z nich. Ďalších osem je od roku 2006 zmrazených pre colný spor. Päť kapitol navyše blokuje Francúzsko, ktoré spolu s Nemeckom odmieta plnohodnotné členstvo Turecka v EÚ a namiesto toho mu ponúka „privilegované partnerstvo“.
SITA/AFP