Pripomienky obcí k vodnému plánu neakceptovali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZMOS

BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Mestá a obce chcú od štátu, aby sa zmenil Vodný plán Slovenska. Nesúhlasia s podobou, ktorá má nahradiť súčasne platnú koncepciu vodohospodárskej politiky. Návrh, ktorý predložilo ministerstvo životného prostredia do pripomienkového konania, podľa nich ohrozuje okrem iného zabezpečenie pitnej vody, čistenie komunálnych a odpadových vôd či zvyšuje povodňové riziká. Na dnešnej tlačovej besede to povedali zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

„Tak vážny dokument nemôže byť spracovaný povrchne,“ povedala podpredsedníčka združenia Viera Krakovská. ZMOS tvrdí, že materiál nespracovali podľa požiadaviek EÚ, a to tým, že pri jeho príprave chýbali tí, ktoré sú za kvalitu a kvantitu vody zodpovední. Sú to napríklad zástupcovia miest a obcí, farmári a ďalšia verejnosť. Chýba tiež identifikácia významných problémov v povodiach, zásady integrovaného manažmentu vodných zdrojov či plány manažmentu povodí, tvrdil novinárom riaditeľ sekcie miestneho rozvoja združenia Martin Kováč. „Nezobrali pripomienky z terénu,“ dodala Krakovská.

Podľa ministerstva ide o súhrnný dokument vodného plánovania, ktorý pozostáva z plánov manažmentu čiastkových povodí správneho územia povodia Dunaja a správneho územia povodia Visly. Chce ním zosúladiť proces zavádzania spoločnej vodnej politiky členských štátov EÚ. Jeho cieľom je dosiahnuť „dobrý stav vôd do roku 2015“. Rezort predpokladá, že náklady na monitoring, ktoré vyplývajú zo smernice EÚ, by mali byť 73,51 mil. eur. Získať by sme ich mali z európskych peňazí.

Slovensko by malo vodný plán schváliť do 22. decembra tohto roka. Povinnosť mu vyplýva z platného vodného zákona. ZMOS navrhuje, aby naša krajina požiadala o posunutie tohto termínu o deväť mesiacov. Tvrdí, že za tento čas by sa nám podarilo plány manažmentu povodí prepracovať aj za účasti strán, ktoré neboli prizvané na vypracovanie aktuálneho návrhu. Združenie tiež kritizuje, že materiál nebol posúdený podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Vodný plán zatiaľ v programe najbližšieho zasadnutia vlády nie je. Slovensko sa ním zaväzuje, že do troch rokov od schválenia musí zabezpečiť realizáciu opatrení, ktoré schváli. V správe ich potom musí predložiť Európskej komisii. ZMOS tvrdí, že rezort neakceptoval rôzne materiály, ktoré k tejto problematike už vypracovalo. Plány manažmentu povodia a vodný plán majú podľa združenia predstavovať komplexné dokumenty. Ak nie sú, nebude ich akceptovať EÚ a budú vrátené na dopracovanie.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska