BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo životného prostredia definitívne nepredĺži povolenie na prieskum ložísk uránu v lokalite Jahodná-Kulišková pri Košiciach. Novinárov o tom vo štvrtok informoval minister životného prostredia Peter Žiga.
„Spoločnosť pristúpi k podaniu žiadosti na určenie nového prieskumného územia, aby mohla realizovať novú geologickú úlohu. Teda skúmať výskyt vzácnych zemín v danej lokalite,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti Ludovika Energy. „Ludovika Energy si samozrejme ďalej vyhradzuje právo nechať preskúmať rozhodnutie ministerstva súdom, keďže je naďalej presvedčená, že rozhodnutím ministerstva bol porušený zákon a Ústava SR.“
Slovensku opäť hrozí arbitráž pre urán pri Košiciach
Rozhodnutie ministerstva naopak vítajú aktivisti z organizácie Greenpeace Slovensko. „Rozhodnutie ministerstva je v súlade s odmietavým stanoviskom verejnosti, dotknutých obcí aj mimovládnych organizácií. Viac ako dve tretiny občanov totiž nesúhlasia s ťažbou uránu na Jahodnej,“ povedal koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký. Ako zdôraznil, ochranári nevidia žiadny dôvod na predĺženie geologického prieskumu v danej lokalite. „Desať rokov je dostatok času, aby zahraničná súkromná firma dokázala zhodnotiť územie a presvedčiť verejnosť o výhodnosti svojich zámerov,“ dodal Široký.
Štát je pripravený aj na riziko prípadnej arbitráže, tvrdí Žiga
Podľa Žigu sa týmto končí desaťročné obdobie, ktoré traumatizovalo obyvateľstvo v regióne. „Od pondelka definitívne zaniká v lokalite prieskumné územie,“ povedal. Žiga taktiež vyhlásil, že štát je pripravený aj na riziko prípadnej arbitráže zo strany spoločnosti Ludovika Energy, ktorá o predĺženie prieskumu ministerstvo žiadala. „Neobávame sa arbitráže alebo súdov. Postupovali sme v súlade s platnými zákonmi,“ povedal minister Žiga.
Spoločnosť Ludovika Energy robí prieskum v lokalite Jahodná od roku 2005 a povolenie platilo do roku 2009, potom bolo predĺžené a jeho platnosť sa skončila. Spoločnosť však požiadala o ďalšie predĺženie o ďalších desať rokov – až do roku 2025, ministerstvo životného prostredia však vo februári tohto roka žiadosti nevyhovelo. Ludovika napadla rozhodnutie a žiadala o prehodnotenie rozhodnutia v rozkladovom konaní.
Proti prieskumu sa od začiatku zdvihla vlna občianskeho odporu
Proti prieskumu a využívaniu ložiska uránovo-molybdénových rúd v prímestskej rekreačnej oblasti Košíc na Jahodnej sa od začiatku zdvihla vlna občianskeho odporu. Proti ťažbe uránu na Jahodnej vedú ochranári, ale aj obce a ich obyvatelia kampaň už od roku 2005. Pod petíciu za zákaz ťažby uránu sa podpísalo približne 100 000 ľudí a 40 miest.
V súvislosti s odporom obyvateľstva voči možnosti ťažby uránu iniciovali v minulom roku predseda vlády Robert Fico a minister Žiga zákaz ťažby rádioaktívnych látok na území Slovenska. Výnimkou sú len prípady, keď ťažbu odsúhlasia v miestnom referende obyvatelia obcí, v katastroch ktorých sa ložiská nachádzajú. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu ťažiarske spoločnosti žiadať od banského úradu povolenie ťažiť. Návrh schválil parlament 3. júna 2014.
Ochranári vítajú zastavenie prieskumu uránu na Jahodnej
Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny – základná organizácia Košice 2013 víta rozhodnutie ministra Žigu. „Pripomíname, že boj proti ťažbe a spracovaniu uránu na Jahodnej sa ani štvrtkovým rozhodnutím nekončí,“ uviedol vo štvrtok aktivista a predseda košickej základnej organizácie SZOPK Ladislav Rovinský. Aktivista Labaš poukázal na skutočnosť, že podľa platného zákona má držiteľ prieskumného územia do jedného roka po posúdení a schválení záverečnej správy ministerstvom prednostné právo na určenie dobývacieho priestoru.
Memorandum exministra hospodárstva Tomáša Malatinského o porozumení s uránovou firmou, v ktorom sa píše, že „ministerstvo bude podporovať povoľovací proces“, stále nebolo zrušené, hoci o to žiadalo košické mestské zastupiteľstvo aj zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja rovnako ako aj ochranári. Zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov stále nebol premietnutý do záväznej časti územného plánu mesta Košice.
„Do pozornosti dávame aj bleskovú reakciu austrálskej firmy Forte Energy (FTE), ktorá je spolu s kanadskou firmou European Uranium Resources (EUU) 50-percentným vlastníkom Ludoviky Energy. Prakticky ihneď po oznámení ministra životného prostredia o nepredĺžení prieskumu vydali pre svojich akcionárov tlačovú správu, v ktorej oznamujú, že požiadajú o určenie nového prieskumného územia na Kuriškovej a očakávajú, že povolenie na prieskum im bude udelené“, hovorí Rovinský.
Krok v prospech občanov mohol byť skôr, tvrdia ochranári
Podľa ochranárov krok v prospech občanov, v prospech ochrany zdravia a v prospech ochrany životného prostredia ministerstvo mohlo urobiť už oveľa skôr, keďže geologický zákon dáva ministerstvu životného prostredia možnosť a nie povinnosť na návrh držiteľa prieskumné územie predĺžiť. „Ministerský nesúhlas s predĺžením prieskumu uránu na Jahodnej mohol prísť už pri prvej žiadosti o predĺženie v roku 2009. Podkladom mohla byť petícia Stop uránu na Slovensku, ktorú už od r. 2006 podporilo viac než 113 000 občanov a vyše 40 samospráv,“ uviedol Labaš.
Doložil, že skorším zastavením zbytočného uránového prieskumu na Jahodnej by ministerstvo zároveň do značnej miery eliminovalo špekulatívne a neodôvodnené vyhrážky uránovej firmy vymáhaním preinvestovaných prostriedkov prostredníctvom žaloby na súde. „Upozorňujeme, že výšky súm, ktorými sa v médiách v tejto súvislosti vyhrážali predstavitelia Ludoviky Energy, sú pochybné a existujúce skúsenosti z podobných prípadov, napríklad z Českej republiky naznačujú, že šanca banskej firmy na úspech nie je vysoká,“ hovorí Rovinský.