BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – V sobotu 9. februára upúta pozornosť okoloidúcich rozžiarené priečelie bratislavského Radisson Blu Carlton Hotela.
Po celý večer im cestu cez Hviezdoslavovo námestie bude osvetľovať jednoduchý červenožltý nápis END POLIO NOW, ktorý symbolizuje globálny humanitárny projekt svetového spoločenstva Rotary International.
Projekt v roku 1985 spoločne vyhlásilo viac ako 30-tisíc Rotary klubov pôsobiacich po celom svete spoločne so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), Detským fondom OSN (UNICEF) a Americkým centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
V tom čase bolo poliomyelitídou (skrátene tiež polio), jednou z najrozšírenejších a najobávanejších foriem detskej obrny, postihnutých 128 krajín sveta. Rotariáni odvtedy zabezpečovali finančné zdroje pre tento projekt a zúčastňovali sa ako dobrovoľníci očkovacích kampaní v postihnutých oblastiach.
Náklady na realizáciu projektu vrátane príspevku Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov za toto obdobie dosiahli takmer 600 miliónov amerických dolárov. Zásluhou tohto projektu sa v súčasnosti poliomyelitída vyskytuje už iba v troch krajinách sveta. V rámci projektu bolo v rôznych regiónoch vybudovaných 146 očkovacích staníc, ktoré po splnení svojej úlohy dnes slúžia ďalším zdravotníckym účelom.
Členovia bratislavských Rotary klubov sa v sobotu zídu v Radisson Blu Carlton Hoteli na verejnom reprezentačnom plese, aby z výťažku zo vstupného, tomboly, sponzorských darov i ďalšími spôsobmi získali príspevok na zavŕšenie projektu a dosiahli tak úplné vymazanie detskej obrny z mapy sveta. Bratislava sa tak stane po Sydney, Londýne, Chicagu, Montreale, Buenos Aires a ďalších metropolách 21. mestom, kde rotariáni prezentujú svoj projekt takýmto spôsobom.
Detská obrna je vírusové infekčné ochorenie, ktoré môže skončiť ochrnutím (najčastejšie dolných končatín) s trvalými následkami na celý život. Ak dôjde k postihnutiu dýchacích a hltacích svalov, môže byť dokonca smrteľná. Jediným prenášačom detskej obrny je človek, preto je možné toto ochorenie úplne potlačiť. Vakcína proti obrne bola vyvinutá v 50. rokoch 20. storočia a bezprostredne po zavedení vakcinácie sa v mnohých industrializovaných krajinách okamžite znížila frekvencia výskytu tohto ochorenia.
Agentúru SITA informoval Ľubomír Kmec zo spoločnosti HI-Reklama.