Ako ďalej agentúru SITA informovala veterinárna lekárka Tamara Pellerová, ešte pred návštevou lekára možno podať prvú pomoc. „Tou je dostatok čerstvej pitnej vody ako aj prikladanie studených obkladov na brucho, hrudník a labky,“ priblížila.
Psy a mačky nemajú podľa jej slov schopnosť potiť sa, svoj organizmus si chladia prostredníctvom jazyka a labiek. „Zabezpečiť im neustály príjem čerstvej vody je samozrejmosťou,“ doplnila veterinárna lekárka.
Vodu treba niekoľko krát denne obmieňať, pričom miska s vodou musí byť v tieni. Psíky, ktoré sú vonku, musia mať k dispozícii tienisté miesto počas celého dňa, aby mali možnosť uniknúť pred priamym slnkom.
„V žiadnom prípade nenechávajte svoje zvieratá samé v aute pri otvorených oknách či v tieni ani na pár minút,“ uviedla Tamara Pellerová.
V odstavenom aute neprúdi vzduch a okamžite sa vyhreje aj na 70 stupňov Celzia.. „V prípade, že ľudia zbadajú akékoľvek zviera zatvorené v aute na priamom slnku bez možnosti úkrytu a bez prístupu k vode, je potrebné kontaktovať regionálne veterinárne správy (RVPS), linku Slobody Zvierat 02/161 87 alebo v urgentných prípadoch políciu,“ uviedla predsedníčka Slobody Zvierat Pavla Dugovičová. Kontakty RVPS sa nachádzajú na stránke http://www.svssr.sk/zakladne_info/kontakty.asp.
Nebezpečný by mohol byť v horúčavách pre zvieratá aj nadmerný pohyb či aktivity. Majitelia by ich nemali počas dňa nútiť k aktivitám, psím športom ani k cvičeniam. „Venčenie obmedzte len na krátke prechádzky na vôdzke, dlhšie prechádzky sa odporúčajú buď skoro ráno alebo až večer, keď už nie je tak horúco,“ vyzýva Pellerová. Psov treba vodiť po tráve, nie po rozpálenom asfalte.
Plávanie sa takisto odporúča buď skoro ráno alebo večer. Psík sa môže podľa jej slov ešte viac prehriať a výlet k vode môže byť nebezpečnejší, ako si väčšina ľudí myslí. „Ak chcete svojho psa počas dňa poliať studenou vodou, osprchujte ho radšej len chladnou. Ľadová sprcha by mu mohla spôsobiť teplotný šok,“ uzavrela pre agentúru SITA veterinárka Tamara Pellerová.