Deväť z desiatich eur „natieklo“ do kampane politických strán pred septembrovými parlamentnými voľbami zo straníckych účtov.
Pôžičky a úvery
Ako ďalej uviedla nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), nemožno úplne presne zodpovedať, odkiaľ presne pochádzali peniaze na celú kampaň vrátane predkampane.
Hnutie Slovensko podáva trestné oznámenie pre šírenie nepravdivých informácií o kupovaní hlasov vo voľbách
„Ak sa bližšie pozrieme iba na príjmy na transparentných účtoch, ktoré pokrývajú zhruba 87 percent všetkých nákladov vyčíslených stranami v záverečných správach, až takmer 87 percent všetkých príjmov pritieklo od strán samotných. Len zhruba deväť percent kampaní zafinancovali kandidáti a ich rodiny a po 2,2 percenta prispeli podporovatelia a firmy,“ uviedla organizácia.
TIS tvrdí, že z povinného vykazovania veriteľov strán vie, že značná časť straníckych finančných prostriedkov v skutočnosti pochádzala z pôžičiek a úverov.
Privátne financie
V kampani tak podľa organizácie prevažovali privátne financie, ktorých objem bol takmer 15,5 milióna eur, čo predstavuje 57 percent financií. Štátne príspevky oproti tomu predstavovali zhruba 11,5 milióna eur, čo je 43 percent.
Prípadné víťazstvo Pellegriniho v prezidentských voľbách by mohlo viesť aj ku koncu strany Hlas-SD, tvrdí politológ
Podľa TIS tak bola situácia pred poslednými parlamentnými voľbami podobná ako vo voľbách roku 2020.
„Pri privátnych zdrojoch dominovali pôžičky, pričom najvyššie deklarovala strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD), ktorá si vzala dvojmiliónový úver, k dvom miliónom sa blížilo aj hnutie Progresívne Slovensko a k miliónu Kresťanská únia a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH),“ uviedla TIS.
Nesplatené pôžičky a pohľadávky
Za značne rizikové označila pôžičky od viacerých veľkých veriteľov u strany Demokrati a Modrí, Most-Híd, ktoré sa do parlamentu nedostali. Strana Modrí s výsledkom 0,26 percenta hlasov vo voľbách tak má na konte nesplatené pôžičky a pohľadávky za viac ako pol milióna eur.
„Modrí pritom zákonom požadované informácie o veriteľoch na svojom webe dodnes neuvádzajú,“ dodala TIS.
Najväčšiu úlohu pri rozhodovaní vo voľbách zohrala téma sociálnej politiky, verejných financií či zdravotníctva
Efektívne zapojiť darcov do kampane dokázalo podľa organizácie KDH a strana Hlas-SD. Priaznivci hnutie podporili sumou takmer pol milióna eur a stranu sumou vyššou ako 400-tisíc eur.
Organizácia dodáva, že transparentnosť kampane Hlasu-SD znížilo to, že dary neprijala cez transparentný účet, informovala však o nich na webe.