Prezidentovi, ministrom a poslancom sa platy nezvý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Platy prezidenta, poslancov a členov vlády sa v budúcom roku nebudú zvyšovať. V pozmeňovacom návrhu k novele zákona o dani z príjmov, ktorý vo štvrtok odsúhlasili poslanci parlamentu, navrhla ich zmrazenie na úrovni roku 2008 poslankyňa NR SR za Smer-SD Jana Laššáková. Poslankyňa svoj návrh odôvodnila hospodárskou krízou.

Nezvyšovanie platov cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov odhlasovalo plénum Národnej rady SR aj vlani. Štát tak mal v tomto roku ušetriť 398 tisíc eur. Za dôvod takéhoto kroku označila Laššáková solidaritu počas finančnej krízy bez ohľadu na to, koľko úspor to prinesie. Zmrazenie platov bude účinné až po podpise novely zákona o dani z príjmov prezidentom.

Poslanci odsúhlasili reformu daňovej a colnej správy

Reforma daňovej a colnej správy, ktorej cieľom je zjednotiť výber daní, cla a poistných odvodov, začína mať reálnejšiu podobu. Poslanci totiž schválili vládny návrh zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti daní a poplatkov, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť od začiatku roka 2012. Rovnako v prvom čítaní podporili aj nový zákon o správe daní, ktorý by mal od roku 2012 zabezpečiť efektívnejšie fungovanie daňovej správy.

Ministerstvo financií v zákone o orgánoch štátnej správy v oblastí daní a poplatkov navrhlo zrušiť pracoviská daňového riaditeľstva a zriadiť osem daňových úradov v sídle krajov a daňový úrad pre vybrané daňové subjekty s celoslovenskou pôsobnosťou. „Zrušením pracovísk daňového riaditeľstva by malo dôjsť k zrýchleniu riadiacich a rozhodovacích procesov a k efektívnejšiemu prenosu informácií priamo od centra k výkonu správy daní,“ predpokladá rezort financií.

Nový zákon o správe daní by mal byť prínosom v tom, že zvýši mieru priamočiarosti procesov, odstráni nejednoznačné a neurčité pojmy a hlavne zabezpečí rýchlejšiu komunikáciu so správcom dane. Rovnako by podľa ministerstva financií mal prispieť k zníženiu potreby osobnej komunikácie daňovníka s daňovým úradom. „Zákon napríklad uprednostňuje elektronické doručovanie dokumentov, ak sú splnené základné podmienky elektronického doručovania a tiež umožňuje, aby niektoré podania daňových subjektov vybavil ktorýkoľvek vecne príslušný správca dane,“ konštatuje ministerstvo.

Koncepciu reformy daňovej a colnej správy s výhľadom zjednotenia výberu daní, ciel a poistných odvodov schválila vláda Roberta Fica ešte v máji minulého roka. Autorom koncepcie je rezort financií, ktorý chce zmeniť daňovú a colnú správu tak, aby bola efektívnejšia v zmysle zníženia vlastných nákladov, účinnejšia z pohľadu výberu štátnych príjmov a zároveň orientovaná na klientov s cieľom zjednodušenia procesov a odstránenia nadbytočnej byrokracie a záťaže.

Celá reforma je rozvrhnutá na dve fázy. V prvej fáze pod názvom UNITAS I. by sa mala zlúčiť daňová a colná správa a taktiež by sa mal vytvoriť systém riadenia a organizovania výberu štátnych príjmov prostredníctvom novej Finančnej správy SR. Zjednotenie výberu daní a ciel by tak malo byť reálne od začiatku roka 2013. V druhej fáze UNITAS II. predpokladá rezort financií zjednotenie výberu všetkých odvodov do jediného miesta výberu. „Takýto dvojfázový postup je potrebný vzhľadom na to, že dotknuté organizácie nie sú v súčasnosti pripravené na jednorazovú realizáciu tohto zámeru,“ uvádza rezort financií.

Podľa Kaliňáka zbraňová amnestia dala zelenú vyššej bezpečnosti

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Laššáková