- aktualizované 12. marca 15:52
BRATISLAVA 12. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v pondelok pokračoval v rokovaniach o aktuálnej politickej situácii s vládnymi stranami.
Stretnutie s predstaviteľmi strany Most-Híd sa uskutočnilo o 10:00 a stretnutie s predstaviteľmi Slovenskej národnej strany v Prezidentskom paláci bolo o 14:00.
Republiková rada strany Most-Híd
Ako sa zachová Most-Híd v súčasnej vládnej kríze nie je stále známe ani. Po rozhovore s hlavou štátu sa predseda Mosta-Híd Béla Bugár nechcel vyjadrovať k žiadnej otázke novinárov a opakovane zdôraznil, že na všetky otázky odpovedia až po rokovaní republikovej rady, ktoré sa začne v pondelok o 14:00.
Aktualizované: Minister Robert Kaliňák oznámil, že odstupuje z funkcie
„Ak dovolíte, budem sa vyjadrovať len k tomu, čo sa udialo pred chvíľočkou tu. Informovali sme pána prezidenta samozrejme o tom, ako prebehli okresné konferencie a okresné debaty našich regionálnych štruktúr. Hovorili sme o tom, že budeme mať predsedníctvo a predsedníctvo odporučí republikovej rade, ktorú začíname o druhej, ďalší postup. Ale ako sa zachováme, to potom povie republiková rada,“ povedal novinárom po stretnutí s prezidentom Bugár.
„U nás totiž vždy rozhoduje republiková rada a to musím povedať ešte trošku silnejšie, že na rozdiel od niektorých, ktorí aj dnes písali o tom, že republiková rada nerozhodovala vtedy, keď sme vstúpili do vlády – vždy republiková rada je tá, ktorá v takýchto prípadoch má posledné slovo,“ zdôraznil.
SNS vraj požaduje hlavu Žitňanskej
Za Most-Híd do Prezidentského paláca v Bratislave prišli predseda Mosta-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár, podpredsedovia strany – ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vlády Lucia Žitňanská a minister životného prostredia László Sólymos a podpredseda národnej rady Andrej Hrnčiar.
Hrnko nevylučuje, že SNS bude požadovať odchod ministerky Žitňanskej
Na všetky otázky novinárov, či na jeho názor na dnešné odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) alebo k víkendovým rokovaniam s premiérom a šéfom Smeru-SD Robertom Ficom, odpovedal Béla Bugár pre médiá rovnako.
„Rozhoduje republiková rada, nie predseda, nie predsedníctvo. Budeme informovať jednoznačne najprv predsedníctvo a potom predsedníctvo republikovú radu. Do tej doby sa vyjadrovať nebudem. Pokiaľ rokujeme, žiadne čiastkové informácie dávať nebudeme.“
Most-Híd bude podľa politológa Horského po odstúpení Kaliňáka žiadať aj hlavu Gašpara
Podľa Bugára, či sa Most-Híd rozhodne zostať v koalícii, alebo z nej vystúpiť, sú možné odchody niektorých členov strany. Bude preto veľmi pozorne počúvať predstaviteľov regiónov na dnešnej republikovej rade a podľa toho sa rozhodne.
Na cez víkend zverejnené vyjadrenia podpredsedu SNS Antona Hrnka, že požadujú odchod ministerky spravodlivosti Lucia Žitňanskej, šéf Mosta-Híd povedal, že „ak to bude na stole od pána predsedu SNS, k tomu sa vyjadrím“.
Danko je zástancom ráznych opatrení
Ak bude problém, tak si Slovensko zaslúži vládu, ktorá bude mať podporu v národnej rade a nech sa Slováci rozhodnú vo voľbách. Pre médiá to po rozhovore s hlavou štátu povedal predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.
„Som zástanca ráznych opatrením a nie plátania,“ odpovedal na otázku, či by bol za úradnícku vládu, ak by padla koalícia. Tí, ktorí protestujú, by sa podľa Danka mali zapojiť priamo do politiky, vstúpiť do opozičných strán alebo založiť politické strany.
V rozhovore s prezidentom sa podľa lídra národniarov venovali súčasnej vnútropolitickej situácii. Hlavu štátu oboznámili s pondelkovým prezentovaným stanoviskom SNS, hovorili o rekonštrukcii vlády, ktorá je podľa Danka „dnes hlavnou témou“.
Prezidenta poprosil o zváženie kroku B
Šéf národniarov informoval Kisku aj o tom, že ho v pondelok večer alebo v utorok ráno čaká rokovanie s koaličnými partnermi a „všetko závisí od vývoja v politickej strane Most-Híd“. Ako doplnil, „každá vláda stojí a padá na tom, či bude mať 76 poslancov v národnej rade. Tým, že zajtra začína aj rokovanie v národnej rade, tak bude jasné podľa procesov, či je možné prijímať zákony, alebo táto schôdza bude nefunkčná“.
O ďalších detailoch rozhovorov s prezidentom šéf SNS hovoriť nechcel, prezidenta však poprosil, „aby pri každej svojej iniciatíve zvážil aj krok B“, teda čo bude ďalej, ak vláda nebude funkčná.
„V tejto republike hovoria všetci o rekonštrukcii vlády a nikto nevie, čo to je,“ konštatoval ďalej pre novinárov po prijatí u prezidenta Danko. Podľa dohody v koalícii môže hovoriť len o rezortoch, ktoré patria pod SNS. Situácia bude podľa Danka jasná po večernom rokovaní Koaličnej rady. V súčasnosti totiž nepoznajú požiadavky Mosta-Híd.
SNS je pripravená aj na predčasné voľby, ale Danko nevidí v súčasnej opozícii reálnu alternatívu
„Ja len čakám to, že čo povie pán Bugár pri podaní ruky, bude platiť, lebo inak vláda nemôže fungovať. A je tu, samozrejme, líder Smeru. Či niekto chce, či nie, vždy zatiaľ jeden z najúspešnejších politikov, predsedov vlády, ktorý môže takisto povedať, že má dosť toho ping-pongu a zloží to sám,“ konštatoval Danko a zopakoval, že múdrejší bude v utorok ráno.
Podotkol, že výmena predsedu vlády „nie je rekonštrukcia vlády, to už je nová vláda“. Podľa Danka je potrebné zachovať si zdravý sedliacky rozum, zdravú strednú cestu, neeskalovať napätie.
Dve možnosti riešenia situácie podľa Kisku
Minulý týždeň Kiska rokoval s členmi opozičných strán Sme rodina, OĽaNO a SaS. Kedy bude rokovanie s vládnym Smerom-SD nie je doposiaľ známe.
Prezident v prejave k aktuálnej politickej situácii v nedeľu 4. marca avizoval, že plánuje rokovania s demokratickými politickými stranami. Andrej Kiska okrem iného konštatoval, že nevidí žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery.
Aktualizované: Kiska, Danko a Fico na Hrade spoločnú deklaráciu nepodpísali
Rokovania sú o tom, „ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vlády, vzťahy vlády a opozície a predovšetkým o tom, akým spôsobom začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát“.
Prezident nateraz vidí dve možnosti – „rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady, alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami. O tom však musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi.“
Prezident považuje za najdôležitejšie vrátiť dôveru ľudí v štát, jeho predstaviteľov a v spravodlivosť. „Toto je to, na čo sa musíme teraz zamerať,“ vyhlásil v utorok 6. marca počas pracovnej cesty v Tvrdošíne na margo súčasnej vnútropolitickej situácie. Kiska je podľa vlastných slov pripravený našu krajinu vyviesť z krízy. „Pre mňa dôvera je zásadná rekonštrukcia vlády, musíme mať vládu, ktorá nepolarizuje našu krajinu, ale ktorá spája,“ povedal.