Aktualizované: Kiska, Danko a Fico na Hrade spoločnú deklaráciu nepodpísali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska, Andrej Danko, Robert Fico
Zľava: Prezident SR Andrej Kiska, šéf parlamentu Andrej Danko a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 9. marca 15:28

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a premiér Robert Fico nepodpísali v piatok žiadnu spoločnú deklaráciu.

Ako po stretnutí informoval Danko, všetci traja majú jedno želanie – aby sa zachoval pokoj a prisľúbil, že všetci traja urobia všetko pre to, aby neboli udalosti posledných dní politicky zneužívané.

Fico volá po konkrétnych riešeniach

Na stretnutie išiel predseda vlády Fico s nádejou, že sa im podarí vyjadriť spoločnú snahu o stabilitu krajiny a upokojenie verejnosti. Hoci mali Kiska, Danko a Fico rôzne názory, ich posolstvo zaznelo úplne jasne – aby bol v spoločnosti zachovaný pokoj.

Ako v piatok povedal Fico vo vyhlásení, považuje za prirodzené, že traja ľudia môžu mať rôzne názory. Výsledok je však podľa neho jednoznačný – traja najvyšší ústavní činitelia si prajú pokoj v spoločnosti.

„Aby sa však situácia upokojila, potrebujeme konkrétne riešenia. Cez víkend sa s koaličnými partnermi dohodneme na konkrétnych krokoch, o výsledku budem potom informovať prezidenta,“ povedal Fico. Zároveň dodal, že právo na zhromažďovanie a vyjadrenie názoru považuje za základné atribúty demokracie a poprosil občanov, ktorí sa na zhromaždenia chystajú, aby sa nenechali uniesť provokáciami.

S návrhom Fica nemohol Kiska súhlasiť

Kiska považuje za nekorektné, že Fico prišiel na stretnutie s vlastným návrhom spoločného vyhlásenia, s ktorým Kiska podľa vlastných slov „nemohol súhlasiť“. „Je mi to ľúto. Som presvedčený, že by to bol veľmi dôležitý upokojujúci signál pre celú našu verejnosť,“ konštatoval Kiska v piatkovom vyhlásení po stretnutí troch ústavných činiteľov.

Prezident tiež pripomenul, že k jeho návrhu spoločnej deklarácie nedostal vopred žiadne pripomienky ani od predsedu parlamentu Andreja Danka, ani od premiéra Fica.

Upozornil, že občania „očakávajú reálne riešenie politickej krízy a jasné vyvodenie politickej zodpovednosti za stav nedôvery v spravodlivosť v našej krajine. „Toto je úloha predsedov politických strán,“ povedal. V zápätí informoval, že v záujme upokojenia situácie pozval na pondelok na rokovania aj vládne strany. Tento týždeň rokoval o riešení krízy s opozičnými parlamentnými subjektmi.

Prezident opätovne zdôraznil jeho „plnú podporu orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú zákernú vraždu“. Prezident vyjadril presvedčenie, že dnešné zhromaždenia Za slušné Slovensko budú pokojné. „Osobne verím, že ako spoločnosť sa dokážeme zomknúť a túto situáciu pokojne a slušne vyriešiť. Chcem preto, ako prezident poprosiť všetkých, ktorí sa dnes zúčastnia na zhromaždení Za slušné Slovensko v mnohých mestách našej krajiny a po celom svete. Prosím, nech je slušné Slovensko naozaj slušným a nech je hlas každého slušného človeka našej krajiny aj počuť,“ povedal.

Prezident pripomenul svoje vyhlásenie k aktuálnej politickej situácii z nedele 4. marca, v ktorom po stretnutí s premiérom Robertom Ficom konštatoval, že nevidí žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery. Preto začne rokovania s politickými stranami o tom, „ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vlády, vzťahy vlády a opozície – a predovšetkým o tom, akým spôsobom začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát,“ povedal 4. marca Kiska.

Ako ďalej pokračoval, nateraz vidí dve možnosti: „Rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady SR. Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením. Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami. O tom však musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi.“

V záujme obnovy dôvery ľudí k vlastnému štátu, jeho predstaviteľom, k jeho schopnosti nás chrániť a zaistiť bezpečnosť preto začal prezident SR tento týždeň rokovania s politickými stranami o ich predstave existencie vlády, vzťahu vlády a opozície a tiež o tom, ako začať obnovu dôvery ľudí v náš štát. Zatiaľ sa stretol s predstaviteľmi Sme rodina – Boris Kollár, OĽANO a SaS. Ako dnes avizoval, v pondelok bude pokračovať v rozhovor s predstaviteľmi strán vládnej koalície.

 

V rámci štandardného politického dialógu sa dnes (v piatok, pozn. red.) 9. marca 2018 stretli na Bratislavskom hrade traja najvyšší ústavní činitelia.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko a predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico:

1. Vyjadrili plnú podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a prijali záväzok zabezpečiť v rámci svojich právomocí úplnú nezávislosť a nestrannosť vyšetrovania tohto zločinu ako aj všetkých súvisiacich trestných činov.

2. Skonštatovali, že sloboda prejavu a sloboda tlače majú na Slovensku vysokú úroveň a je v životnom záujme našej demokratickej krajiny tieto hodnoty udržať a chrániť.

3. Vyjadrili rešpekt k dnes pripravovaným verejným zhromaždeniam a vieru, že účastníci týchto zhromaždení budú mať záujem realizovať základné ústavné právo pokojne sa zhromažďovať.

4. Zobrali na vedomie informácie o bezpečnostných rizikách spojených s dnešnými zhromaždeniami, najmä o vysoko pravdepodobných pokusoch zneužiť pokojné občianske zhromaždenia na násilné podujatia.

5. Požiadali všetky relevantné bezpečnostné zložky, aby vyvinuli maximálne úsilie na ochranu pokojných zhromaždení a na predchádzanie násilnostiam.

Andrej Kiska, prezident SR
Andrej Danko, predseda Národnej rady SR
Robert Fico, predseda vlády SR

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaBoris KollárJán KuciakRobert Fico