BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska nepodpísal zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch a navrhuje, aby NR SR pri opätovnom prerokovaní zákon neprijala ako celok.
Prezident tvrdí, že schválený zákon nemá potrebnú kvalitu na to, aby sa stal funkčnou súčasťou vyváženého a stabilného právneho poriadku.
Nové právne vzťahy
„Zákon vytvára nové právne vzťahy a novým spôsobom reguluje postavenie subjektov. Pritom nie je minimálne z dôvodovej správy jasné, akým spôsobom sa materiálne zabezpečí dosiahnutie cieľa zákona,“ povedal Kiska. Agentúru SITA informovala Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia prezidenta.
Foto: Predsedom Ústavného súdu SR je Ivan Fiačan, prezident Kiska vymenoval aj podpredsedu
Podľa schváleného zákona poskytovateľom kvalifikačného vzdelávania môže byť okrem vysokej školy aj organizácia zriadená ministerstvom školstva.
„Kvalifikačné vzdelávanie takýmto poskytovateľom môže byť problematické vzhľadom na potrebu zabezpečiť kvalitu vzdelávania, ak súčasťou vzdelávania má byť vedecký výskum. Kvalifikačné vzdelávanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov by však mala, ako doteraz, uskutočňovať výlučne vysoká škola,“ vysvetlil prezident.
Postavenie pedagóga nie je jasné
Kiska uviedol, že zo schváleného zákona nie je jasné postavenie školského špeciálneho pedagóga ani rozsah jeho priamej výchovno-vzdelávacej činnosti.
„Podľa doterajšej úpravy je školský špeciálny pedagóg zaradený do kategórie odborných zamestnancov. Mal by byť zachovaný doterajší stav,“ dodal. Prezidentovi sa tiež nepáči nový systém atestácií, ktorým sa ruší písanie atestačnej práce.
Zuzana Čaputová súhlasí s rozhodnutím Kisku, parlament urobil pri ústavných sudcoch chybu
„Obrátili sa na mňa viaceré subjekty pôsobiace v oblasti školstva aj občania, so žiadosťou o vrátenie zákona Národnej rade Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie. K schválenému zákonu zaslali množstvo pripomienok a vyjadrili obavu, že schváleným zákonom sa neutvoria predpoklady na zvýšenie atraktívnosti výkonu pracovnej činnosti pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov ani sa nezvýši atraktivita výchovno-vzdelávacieho procesu. Vo svojich listoch tiež viacerí uviedli, že sa zúčastnili na rozporovom konaní na ministerstve školstva, pričom viaceré ich pripomienky mali byť po dohode s ministerstvom školstva akceptované. Do schváleného zákona však neboli premietnuté,“ uzavrel prezident. Parlament schválil zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch 2. apríla.