Zuzana Čaputová súhlasí s rozhodnutím Kisku, parlament urobil pri ústavných sudcoch chybu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová, prezidentské voľby 2019
Novozvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Novozvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stotožňuje s krokom súčasného prezidenta Andreja Kisku menovať z ponúknutých kandidátov na ústavných sudcov troch, aby bola obnovená schopnosť Ústavného súdu SR rozhodovať v pléne.

Ako ďalej napísala na sociálnej sieti, zároveň považuje za korektný krok prezidenta o zvyšných piatich kandidátoch nerozhodnúť a požadovať od parlamentu, aby zvolil chýbajúci počet kandidátov na ústavných sudcov a splnil si tak svoju ústavnú povinnosť.

Dodala, že považuje za chybu, že parlament doteraz nesplnil povinnosť zvoliť 18 kandidátov na post ústavných sudcov.

Prezident Andrej Kiska vymenuje troch nových sudcov Ústavného súdu SR. Za sudcov v stredu vymenuje Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Takisto vymenuje aj predsedu a podpredsedu ÚS SR, aby novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová mohla zložiť prezidentský sľub do rúk riadne vymenovaného predsedu Ústavného súdu SR. Prezident vymenovanie trojice považuje za výnimočne núdzové opatrenie na zabezpečenie riadneho chodu ústavného súdu, vďaka ktorému bude môcť zasadnúť plénum a rozhodovať napríklad o volebných sťažnostiach. Parlament zvolil ôsmich kandidátov, z ktorých by Kiska mohol vymenovať štyroch sudcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR