Ak fašisti porušujú zákon, ich strana musí byť zrušená, vyjadril sa prezident Kiska ku kotlebovcom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska počas 19. ročníka Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky za rok 2018 na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Bratislava, 15. apríl 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Ak fašisti porušujú zákon, ich strana musí byť zrušená. Dnes tak zareagoval prezident Andrej Kiska na otázku poslanca NR SR Martina Klusa (SaS) počas hodnotiacej konferencie o zahraničnej politike na pôde ministerstva zahraničných vecí.

O osude Kotlebovej ĽSNS rozhodne súd

Súd bude o zrušení strany Mariana Kotlebu rozhodovať koncom apríla. „Ak fašisti porušujú zákon, ich strana musí byť zrušená. Bodka. Ale musí o tom rozhodnúť súd,“ povedal v pondelok prezident. Ak porušujú zákon, mali by ich zrušiť bez ohľadu na to, že niektorí si myslia, že by to mohlo byť vetrom do plachiet.

Kiska takisto spomenul aj iný aspekt. Ak podľa neho budeme ľuďom vysvetľovať, že táto strana chce, aby Slovensko vystúpilo z EÚ, chce hranice a zo Slovenska urobiť xenofóbny štát, tak nevyhrajú.

„Je to naša úloha, aby sme sa jasne vymedzili. Posledné voľby ukázali, že sa vieme zlu postaviť. Ale ak vládna strana začne kolaborovať s fašistami, ak sa hovorí, že budú chcieť po ďalších voľbách vládnuť za každú cenu, potom musíme jasne veci pomenovať,“ dodal Kiska.

Čižnárov podnet na zrušenie strany

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na zrušenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko 24. mája 2017.

Po vyhodnotení rozsiahlych podkladov sa ukázalo, že politická strana ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy, odôvodnil svoj postup Čižnár.

O fungovaní ĽSNS už pojednával Najvyšší súd SR. Päťčlenný senát správneho kolégia odročil pojednávanie na 29. apríla, vtedy plánuje vyniesť aj rozhodnutie.

Mali by podľa vás rozpustiť Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko?

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaJaromír ČižnárMarian Kotleba
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRKotleba - Ľudová strana Naše Slovensko