- aktualizované 24. apríla, 15:01
BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Premiéra Petra Pellegriniho prijme americký prezident Donald Trump. Stane sa tak už budúci týždeň, 3. mája.
Témy rokovaní v Bielom dome
Témami rokovaní v Bielom dome budú naše členstvo v NATO a plnenie si aliančných záväzkov, 30. výročie demokratických zmien, ale aj clá na autá či dohoda o obrannej spolupráci s USA. Pred stredajším rokovaním vlády o tom informoval Pellegrini.
„Snažím sa, aby sme našli zhodu na tom, ako majú vyzerať obchodné vzťahy medzi USA a Európskou úniou. Slovensko je piaty najväčší vývozca automobilov do Spojených štátov, takže verím, že otvoríme aj túto otázku. Som zástanca toho, aby sme nie zvyšovali clá, ale ich znížili, možnože až na nulu,“ povedal premiér.
Od USA nakupujeme stíhačky
Pokiaľ ide o aliančné záväzky, Slovensko, tak ako každá iná členská krajina, sa vstupom do NATO zaviazalo investovať dve percentá HDP do obrany. To však dlhodobo neplníme.
Na druhej strane Slovensko začalo v posledných rokoch vynakladať na obranu čoraz viac peňazí, od USA nakupujeme aj stíhačky F-16. Pellegrini by s Trumpom mohol hovoriť aj o zmluve o obrannej spolupráci, ktorú rámcovo vyjednáva rezort diplomacie.
Ministerstvo obrany rokovania zastavilo, SNS je proti prijatiu 105 miliónov dolárov na rekonštrukciu vojenských letísk od Ameriky. „Samozrejme, počas nášho rokovania túto tému neuzavrieme, ale predmetom nášho rokovania určite bude,“ dodal Pellegrini na margo budúcotýždňovej návštevy.
Vedia si predstaviť nulové clá
Potrebné dokumenty na rokovanie o investíciách amerických firiem na Slovensku, tarifách a clách poskytne premiérovi Pellegrinimu aj ministerstvo hospodárstva, potvrdil to šéf rezortu Peter Žiga (Smer-SD).
Pellegrini sa už v stredu vyjadril, že on osobne by si vedel predstaviť aj nulové clá. Trump je však prívržencom politiky protekcionizmu.
„Aj ja si viem predstaviť nulové clá. Každé clo istým spôsobom degeneruje trhové podmienky a trhové prostredie. Je jasné, že niektoré štáty sa bránia, ale ja si myslím, že najužší spojenci – USA a Európska únia, by mali vytvárať také podmienky pre vzájomný obchod, aby žiadne bariéry neboli,“ povedal v stredu po rokovaní vlády Žiga.
Myslí si, že témou by mohli byť aj investície amerických firiem na Slovensku, pričom spomenul IT biznis a nepriamo aj U. S. Steel.