Pellegrini je odporcom nových kartičiek, má vlastný návrh na kontrolu policajných lustrácií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas rokovania 152. schôdze vlády SR. Bratislava, 17. apríl 2019. Foto: SITA

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Na kontrolu policajných lustrácií by podľa predsedu vlády Petra Pellegriniho pre začiatok stačilo, aby si každý policajt zabezpečil a používal občiansky preukaz s čipom. Uviedol to v stredu na tlačovej besede po rokovaní vlády.

Lučanský hovoril o kartičkách

Ministerka vnútra Denisa Saková sa ešte v stredu pred zasadnutím kabinetu odvolala na policajného prezidenta Milana Lučanského, ktorý v tejto súvislosti spomínal zavedenie zamestnaneckých kariet pre policajtov.

„Kartičky budú aktuálne, keď ich obstaráme. Čaká nás ako prvý krok rokovanie s úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, pretože radi by sme celý ten projekt financovali z európskych štrukturálnych fondov,“ povedala Saková.

Ak by takéto financovanie nebolo možné, museli by sa podľa ministerky zdroje nájsť na ministerstve vnútra. V tejto súvislosti sa ako náklady spomínala suma 13 miliónov eur.

Lustrovaný mal byť aj Kuciak

Premiér však v stredu skonštatoval, že je „odporcom nových kartičiek“. „Využime to, čo máme,“ zdôraznil s tým, policajnému prezidentovi nič nezakazuje, dáva mu len dobre mienenú radu. Legitimácia elektronickými občianskymi preukazmi pri lustrácii by podľa premiéra teda na začiatok mala byť dostačujúca.

Problematika policajných lustrácií sa do povedomia dostala v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka. Ten bol podľa medializovaných informácií lustrovaný v policajných databázach.

V súvislosti s lustráciami sa hovorilo aj v prípade prípravy vraždy prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. V súvislosti s kauzou poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča sa zase spomínali lustrácie viacerých novinárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováMilan LučanskýPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR