Odporúčame aj:
„Dnes môžem s veľkou mierou zadosťučinenia konštatovať, že nielenže naplníme za štát náš záväzok pokiaľ ide o deficit na úrovni pod tromi percentami HDP, ale že po niekoľkých rokoch ťažkých a krízových pristupujeme k zmene stavu, keď bol rast miezd vo verejnej správe zmrazený,“ povedal vo štvrtok Fico.
Vláda na tento cieľ podľa neho prijala v poslednom období celý rad opatrení na získanie zdrojov. Ide o opatrenia pre lepší výber daní, reformu v štátnej správe, či opatrenia na podporu hospodárskeho rastu. Prejavom solidarity je podľa Fica fakt, že platy ústavných činiteľov ostávajú naďalej zmrazené.
Viac ako 340-tisícom zamestnancov vo verejnej správe by mal narásť plat v budúcom roku o 16 eur, a to na osobu a mesiac.
Po troch kolách neúspešného vyjednávania sa na tejto sume definitívne v utorok večer dohodli zástupcovia štátu s odborármi. Zvýšenie platových taríf bude predstavovať dve percentá. Medzi nimi sú aj nepedagogickí zamestnanci v školstve, ktorých je približne 50-tisíc a ktorým plat tiež narastie o dve percentá.
Inú kategóriu však tvoria učitelia, ktorých je približne 100-tisíc. Školskí odborári v noci zo stredy na štvrtok vyrokovali s ministrom financií Petrom Kažimír nárast tarifných platov učiteľov v regionálnom školstve o päť percent. Priemerne by platy mohli učiteľom podľa prepočtov ministerstva financií narásť o 42 eur. Platy vysokoškolských pedagógov by mali na budúci rok narásť o 16 eur, ako sa dohodlo počas kolektívneho vyjednávania, školskí odborári im okrem tejto sumy vybojovali nárast ešte o tri percentá.
Celkový dopad kolektívneho vyjednávania na rozpočet verejných financií je 130 miliónov eur, a to na štátny rozpočet a na rozpočet samospráv, uviedol minister financií Peter Kažimír. Zahrnuté je v tejto sume zvyšovanie platov pre 343-tisíc zamestnancov verejnej správy, z ktorých 150-tisíc sú zamestnanci v školstve. Na odmeňovanie pedagogických i nepedagogických zamestnancov v školstve by malo ísť na budúci rok o 80 miliónov eur viac.