BRATISLAVA 9. júna (WBN/PR) – Agentúra sociálnych analýz „ASA“, s.r.o. realizovala od 31. mája do 4. júna 2010 reprezentatívny prieskum verejnej mienky na vzorke 1056 respondentov vo veku 18 a viac rokov.
Kontrolovanými premennými vo výberovom súbore boli pohlavie, vek, národnosť, dosiahnuté vzdelanie, veľkostné kategórie obcí a kraje.
Respondentom sme položili ako prvú otázku s nasledujúcim znením: „Parlamentné voľby na Slovensku sa uskutočnia v sobotu 12. júna 2010. Plánujete sa ich zúčastniť alebo nezúčastniť?“
Spomedzi respondentov 48,9 % uviedlo, že sa určite zúčastnia volieb a 27,9% respondentov sa skôr zúčastnia ako nezúčastnia parlamentných volieb. (1)
Uvedeným respondentom bola následne položená otázka: „Ktorej politickej strane dáte v parlamentných voľbách 12. júna 2010 svoj hlas?“
Po tom, čo respondenti uviedli záujem zúčastniť sa parlamentných volieb, predložili anketári respondentom obálku. Obálka obsahovala 18 hlasovacích lístkov v grafickej úprave, ktorá bola podobná originálnym hlasovacím lístkom. Tieto hlasovacie lístky obsahovali okrem názvu politického subjektu a prideleného volebného čísla aj kompletný zoznam kandidátov podľa predlohy zverejnenej na webovej stránke MV SR. Použitie obálok s hlasovacími lístkami malo čo najvernejšie navodiť situáciu vo volebnej miestnosti.
Výsledky pre jednotlivé subjekty prinášame v nasledujúcom prehľade:
SMER – sociálna demokracia (SMER) 29,3 %
Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ-DS) 14,4 %
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 10,8 %
Sloboda a solidarita (SaS) 10,1 %
Ľudová strana –Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) 6,3 %
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) 6,1 %
MOST-HÍD 6,0 %
Slovenská národná strana (SNS) 5,4 %
Strana maďarskej koalície (SMK – MKP) 5,2 %
Komunistická strana Slovenska (KSS) 1,9 %
Aliancia za Európu národov (AZEN) 1,0 %
Paliho Kapurková, veselá politická strana (Paliho Kapurkov) 0,9 %
Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) 0,6 %
Únia – Strana pre Slovensko ( Únia) 0,6%
Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) 0,6 %
Európska demokratická strana (EDS) 0,3 %
Strana rómskej koalície (SRK) 0,3 %
Nová demokracia (ND) 0,2%
Ostatných 23,2 % uviedlo, že sa volieb skôr nezúčastní ako zúčastní, určite sa ich nezúčastní alebo nevie na otázku odpovedať.
Ďalším tematickým okruhom, ktorému sa venoval prieskum, bolo vnímanie súčasnej situácie okolo dvojakého občianstva.
Respondenti odpovedali na nasledujúcu otázku:
„Maďarský parlament prijal 26 .mája tohto roku zákon o dvojakom občianstve umožňujúci požiadať o maďarské občianstvo aj obyvateľov okolitých krajín, ktorí majú maďarskú národnosť. Súhlasíte s výrokom premiéra Roberta Fica, ktorý prijatie zákona označil za bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko ?“
Výsledky prinášame v prehľade:
Rozhodne súhlasím 31,7%
Skôr súhlasím ako nesúhlasím 27,0%
Skôr nesúhlasím ako súhlasím 14,9%
Rozhodne nesúhlasím 12,2%
Neviem, nezaujímam sa 14,2%
Respondenti odpovedali na nasledujúcu otázku:
„Slovenský parlament ako protiopatrenie voči maďarskému zákonu o dvojakom občianstve prijal novelu zákona o občianstve, podľa ktorého nášmu občanovi, ktorý prijme cudzie občianstvo, automaticky zaniká slovenské občianstvo. Súhlasíte alebo nesúhlasíte s týmto krokom slovenského parlamentu ?“
Výsledky prinášame v prehľade:
Rozhodne súhlasím 37,2%
Skôr súhlasím ako nesúhlasím 24,8%
Skôr nesúhlasím ako súhlasím 12,9%
Rozhodne nesúhlasím 13,4%
Neviem, nezaujímam sa 11,76%
Agentúra sociálnych analýz „ASA“,s.r.o.
Tento prieskum je odvysielaný v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Portál Webnoviny.sk za jeho obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá.