Pred bojmi v Mali ušlo 200-tisíc ľudí, WFP pozastavil pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mali
Vodca prevratu v Mali kapitán Amadou Haya Sanogo (v strede) po boku s ministrom zahraničných vecí Burkina Faso na tlačovom brífingu vyhlásil, že obnovuje platnosť ústavy, takisto prisľúbil zorganizovanie národného konventu k parlamentným voľbám, žiadne termíny však neuviedol. Kati, Bamako, Mali, 1. apríl 2012. Foto: SITA/AP

ŽENEVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Už asi 200-tisíc ľudí ušlo pred bojmi v Mali, kde rabovanie v kľúčových severných mestách prinútilo svetovú potravinovú agentúru OSN zastaviť činnosť. V rámci Mali je už pritom vnútorne vysídlených vyše 100-tisíc ľudí. Od vojenského prevratu 22. marca padla väčšina miest na severe do rúk povstaleckých Tuarégov.

Svetový potravinový program (WFP) v utorok uviedol, že zastavil činnosť v severných mestách Kidal, Gao a Timbuktu ako aj v centrálnom meste Mopti. Dôvodom je rozšírené rabovanie, ktoré nasledovalo po obsadení miest povstalcami. Do Burkiny Faso a Mauritánie za posledný týždeň prišlo v priemere asi 400 malijských utečencov denne, informovala hovorkyňa WFP. Ich počet podľa jej slov porastie.

Nové vojenské vedenie, ktoré sa dostalo k moci po prevrate, bezprostredne po zosadení vlády pozastavilo platnosť ústavy a rozpustilo štátne inštitúcie. Chunta tvrdí, že musela zakročiť pre neschopnosť vlády čeliť povstaniu Tuarégov na severe krajiny. Vzbúrení Tuarégovia však využili chaos v krajine a obsadili mestá na severe Mali.

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) dalo vojenským vodcom 72 hodín na to, aby začali odovzdávať moc späť do rúk civilistov. Keďže chunta ultimátum nedodržala, krajiny ECOWAS v pondelok voči nej zaviedli úplné embargo.

Krízou v Mali sa bude v utorok mimoriadne zaoberať Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať