BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka plánuje na 23. januára zvolať mimoriadne zasadnutie výboru, kde chce pozvať ministra vnútra Daniela Lipšica a prvého námestníka generálneho prokurátora Ladislava Tichého, prípadne jeho zástupcu Dobroslava Trnku.
„Účelom je pokúsiť sa vydiskutovať procesné aspekty vyšetrovania spisu Gorila, keďže sa objavili niektoré kompetenčné otázniky, ktoré sa objavili vo vzťahoch medzi jednotlivými zložkami polície a prokuratúry,“ povedal pre SITA Procházka.
Gorila
V dokumentoch s názvom Gorila a Gorila 1 sa píše o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Údajný spis SIS sa nedávno objavil na internete.
Prepisy odpočúvaných rozhovorov, ktoré unikli na verejnosť si môžete prečítať TU
O dokumente Gorila vedeli podľa investigatívneho novinára Toma Nicholsona nielen niektorí ľudia z médií, ale aj samotní politici, vrátane ľudí z SaS.
Bývalý šéf oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii Ján Rejda priznal, že chodil do bratislavského bytu na Vazovovej ulici, kde sa stretával so Zoltánom Vargom, prepojeným na finančnú skupinu Penta. Rejda je zatiaľ jediným, kto potvrdil pravosť aspoň niektorých informácií.
Kauzu Gorila by mal preskúmať Európsky úrad boja proti podvodom, na túto inštitúciu sa so žiadosťou o nezávislé vyšetrenie obrátilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
„Praktický efekt zasadnutia ústavnoprávneho výboru bude závisieť aj od súčinnosti a záujmu mojich kolegov, s prihliadnutím na vážnosť situácie však predpokladám ich súhlas,“ dodal Procházka.
Kauza zamestnáva tri policajné útvary
Generálna prokuratúra zriadila v pondelok špecializovaný tím, ktorý sa zaoberá informáciami z údajného dokumentu SIS s názvom Gorila.
Ako informoval portál aktuálne.sk, kauza Gorila zamestnáva až tri policajné útvary.
„Prípadom sa zaoberá Úrad boja proti korupcii, Úrad boja proti organizovanej kriminalite a Sekcia kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Podľa jeho slov generálna prokuratúra políciu doposiaľ neinformovala, v akom rozsahu sa budú prípadom zaoberať.