BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Žiadosti z celého Slovenska najmä na zabezpečenie transparentného priebehu sobotňajších obecných volieb zo strany vyšších volebných komisií dnes posudzovala Ústredná volebná komisia (ÚVK). Spolu mala ÚVK počas štvorhodinového rokovania na stole 16 podnetov.
Podnety boli rôzne, týkali sa opäť zvýšeného dohľadu vyšších volebných komisií, „aby zabezpečili dohľad na okrskoch“, informoval médiá po rokovaní ÚVK predseda komisie Karol Nagy. Podľa šéfa ÚVK komisia tiež posudzovala podnet na zabezpečenie hlasovacích lístkov „nejakým akustickým značením„, čím by sa zabránilo ich vynášaniu z volebnej miestnosti a prípadnému zneužitiu. V jednom prípade sa tiež žiadalo o povolenie na možnosť použitia kamery za plentou určenou na úpravu hlasovacích lístkov.
„Stanoviská sú samozrejme zamietavé, pretože zákon je v tomto prípade striktný a presne stanovuje, ako má ten hlasovací lístok vyzerať“. Podobne je to aj s hlasovaním, ktoré je podľa zákona tajné a preto sa samotný akt hlasovania za tzv. plentou nemôže natáčať. Ústredná volebná komisia dnes tiež dala niekoľko povolení na prítomnosť pri sčítaní hlasov v miestnych volebných komisiách. Ak sa nič mimoriadne nestane, ÚVK sa najbližšie stretne v deň volieb, v sobotu o 8:00.
Voľby sú len do 20.00 hod.
Predstaviteľov spolu 2 926 obcí a miest si na najbližšie štyri roky budeme voliť už túto sobotu od 7:00 do 20:00. Na voľbách starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských alebo miestnych zastupiteľstiev sa v spolu v 5 952 volebných okrskoch môže zúčastniť vyše štyroch miliónov obyvateľov Slovenska. Podmienkou je, aby mali v obci, kde budú voliť, trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dosiahli aspoň 18 rokov. Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí môžu primátorov, starostov a poslancov komunálnych zastupiteľstiev voliť nielen občania Slovenskej republiky, ale aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku, keďže v každej obci volia jej obyvatelia vlastných komunálnych zástupcov. Z tohto dôvodu sa dá voliť len v mieste trvalého bydliska. Preto v komunálnych voľbách neexistuje voličský preukaz, teda možnosť voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.
Oficiálna volebná kampaň sa podľa zákona skončí 48 hodín pred začiatkom volieb, teda vo štvrtok 25. novembra o 7:00. Pre komunálne voľby na rozdiel od parlamentných volieb platí predvolebné informačné moratórium. Moratórium trvá aj počas samotných volieb až do zatvorenia volebných miestností, teda aj v sobotu do 20:00.