BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Povinné očkovanie na Slovensku prinieslo svoje ovocie, no jeho ďalší význam netreba podceňovať.
Choroby ako záškrt, čierny kašeľ, mumps či detská obrna už síce takmer úplne vymizli, no odborníci upozorňujú, že zaočkovanosť populácie sa musí pohybovať nad 95 percent, aby bola spoločnosť chránená.
Stále sa totiž vyskytujú prípady dovlečenia chorôb zo zahraničia.
„Tvrdenie, že očkovanie už nie je potrebné, keď ochorenia zmizli, nie je pravdivé. Minulý rok sme mali dva prípady importovaných osýpok a tento rok jeden,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Viliam Čislák.
Ťažkosti sú s Rómami
Problém s očkovaním na Slovensku je predovšetkým medzi Rómami, čo sa snaží zlepšiť napríklad významný projekt zdravotného vzdelávania obyvateľov rómskych osád pod názvom Zdravé komunity.
Čoraz viac však stúpa aj počet rodičov, ktorí odmietajú svoje deti nechať zaočkovať na základe informácií získaných z rôznych antivakcinačných kampaní.
Očkovať sa začalo v 40. rokoch
Na území Slovenskej republiky sa začalo so systematickým celoplošným očkovaním koncom 40. rokov minulého storočia. V roku 1986 bol v súlade s odporúčaním Svetovej zdravotníckej organizácie prijatý Národný imunizačný program SR.
Jeho cieľom bolo eliminovať až eradikovať nebezpečné infekčné ochorenia, čo sa aj podarilo naplniť. „Vzhľadom na intenzívny pohyb obyvateľstva vo svete nie je zavlečenie ktorejkoľvek infekčnej choroby do ktorejkoľvek krajiny vrátane Slovenska vylúčené,“ povedal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný.
Pravidelné povinné očkovanie detí na Slovensku sa vykonáva proti desiatim infekciám – záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám, pneumokokovým invazívnym infekciám, osýpkam, mumpsu a rubeole.
Celková zaočkovanosť detskej populácie sa v rámci pravidelného povinného očkovania dlhodobo udržiava na úrovni 98 – 99 percent.