Hlásenie odmietnutia očkovania naráža na odpor

Očkovanie

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Hlásenie odmietnutia povinného očkovania alebo nedostavenia sa na očkovanie zo strany lekára na regionálne úrady verejného zdravotníctva naráža na odpor.

Zámer Ministerstva zdravotníctva SR a Úradu verejného zdravotníctva (UVZ) SR sa nepozdáva Iniciatíve pre uvedomenie si rizík očkovania. Zmenu má pritom zaviesť vyhláška už od začiatku budúceho roka.

Iniciatíva tvrdí, že má totalitné prvky, je nezlučiteľná s Ústavou SR, so zákonom o ochrane osobných údajov, ale aj s medzinárodným Dohovorom o ľudských právach a biomedicíne. Rovnaká vyhláška má taktiež na Slovensku zrušiť povinné očkovanie novorodencov proti tuberkulóze.

Prehľad o počte zaočkovaných detí

Ockovanie

„Vzhľadom na narastajúci počet odmietnutí očkovania táto úprava umožní lepší prehľad o počte nezaočkovaných detí. ÚVZ už dnes disponuje údajmi od pediatrov, koľko detí v ktorom regióne nie je zaočkovaných. Úradu nejde o menný zoznam, ale o sumár nezaočkovaných detí, ktorý by mal ukázať možné riziká vypuknutia epidémie v prípade nízkej zaočkovanosti,“ obhajovala zmenu pred niekoľkými dňami hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová. Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania však tvrdí, že hlásenie je v podstate udávanie, pretože dôsledkom je udelenie pokuty. Upozorňuje, že úrady budú musieť viesť evidenciu odmietnutí.

Iniciatíva požiadala ministra zdravotníctva, aby zabránil prijatiu vyhlášky. O jej osude sa na ministerstve rokovalo v stredu, rezort však podľa iniciatívy od zavedenia povinnosti lekárov hlásiť odmietnutia očkovania neupustil. To pre agentúru SITA potvrdilo aj samotné ministerstvo. To však zároveň informovalo, že na rozporovom konaní s ministerstvom hospodárstva, ktoré zastupovali poslanci za stranu SaS Martin Chren a Peter Kalist, dospeli v jednom z novelizovaných bodoch ku kompromisného riešeniu.

Otázne je, či takýto ústupok bude poslancom stačiť. Tí totiž v súvislosti s vyhláškou spomínali podanie na Ústavný súd SR.

Ochrana osobných údajov

Paragraf
Foto: Ilustračné foto SITA

Podľa pôvodného znenia vyhlášky mali regionálne úrady vo výkazoch lekároch o očkovaní kontrolovať evidenciu odmietnutí povinného očkovania. S tým mal problém aj Úrad na ochranu osobných údajov. Ten pritom vo svojom stanovisku, ktoré médiám poskytla iniciatíva, konštatoval, že takáto úprava spracúvania osobných údajov ide nad rámec zákona o ochrane, podpore a rozvoji a verejného zdravia, čím je porušené ustanovenie zákona o ochrane osobných údajov.

Ponovom by však mal byť vo výkazoch iba počet odmietnutí povinného očkovania podľa druhu povinného očkovania. „Cieľom uvedeného ustanovenia je evidovať len počet odmietnutí vo vzťahu k druhu povinného očkovania. Hlásenie nebude obsahovať žiadne osobné údaje, a preto tento novelizačný bod nebude v rozpore so zákonom o ochrane osobných údajov,“ konštatuje rezort zdravotníctva. Jeho slová potvrdzuje aj ÚVZ.

„V rámci kontroly očkovania podľa vyhlášky regionálny úrad verejného zdravotníctva bude sledovať počty odmietnutí povinného očkovania podľa druhu povinného očkovania. Príslušné orgány verejného zdravotníctva nebudú vytvárať menné zoznamy osôb odmietajúcich povinné očkovanie,“ uviedla Martina Merková z mediálneho referátu úradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Chren