O vydanie občianskeho preukazu (OP) z dôvodu zmeny v čipe do konca októbra požiadalo približne 56-tisíc ľudí.
Ministerstvo vnútra (MV) SR odporúča používateľom elektronického podpisu, ktorí potrebujú na dennej báze podpisovať všetky úkony, aby požiadali o vydanie nového občianskeho preukazu.
Ako v tlačovej správe ďalej upozorňuje hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová, koniec platnosti certifikátov na podpis sa týka len držiteľov občianskych preukazov vydaných do 20. júna 2021. „Nijako však neovplyvňuje ostatné digitálne funkcie dokladu, aj naďalej je možné prihlasovať sa ním do elektronickej schránky a používať e-služby, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie,“ dodala Eliášová.
Rezort vnútra pripomína, že najvyťaženejšie pracoviská dokladov sú v krajských mestách, najviac v klientskom centre v Bratislave na Tomášikovej ulici, kde sa čaká 50 minút pri priemernej návštevnosti 10-tisíc klientov za mesiac.
Kde sa čaká najmenej?
V Košiciach si ľudia na vydanie nového občianskeho preukazu počkajú 20 minút a najmenej vyťažené pracoviská sú v Banskej Štiavnici, Stropkove alebo v Žarnovici, kde si občania počkajú asi sedem minút.
„O nový OP možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a nechať si ho doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či pracovisku, prípadne kuriérom do vlastných rúk,“ informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Podľa informácií ministerstva vnútra sú občianske preukazy aktuálne vydávané s platnosťou do 3. augusta 2031. „Podľa európskeho nariadenia a posilnení bezpečnosti totiž od augusta 2031 musí každý doklad totožnosti vydaný v krajine Európskej únie (EÚ) obsahovať biometrické údaje obdobne, ako je to pri cestovných pasoch,“ vysvetľuje Mikulec.
Reliéfne štruktúry údajov
MV SR ďalej tvrdí, že po technickej i procesnej stránke sú pripravení začať s vydávaním biometrických bezkontaktných preukazov aj skôr ako od 1. januára 2023.
„Nové občianske preukazy majú odlišný dizajn s duálnym rozhraním s množstvom bezpečnostných prvkov. Taktiež pribudli reliéfne štruktúry mnohých údajov, ktoré presahujú povinné súčasti dokladu, napr. podobizeň držiteľa, čím výrazne prispievajú k obmedzeniu falšovania dokladu,“ uviedol rezort vnútra.
Podľa ministerstva disponuje nový OP jedným čipom, ktorý možno použiť pomocou čítačky, ale aj bezkontaktne pomocou mobilného čítacieho zariadenia s funkciou NFC (Near Field Communication). „Držiteľ nového OP si pomocou voľne prístupných aplikácií bude môcť sám prečítať základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe,“ doplnil rezort vnútra.