Posledná schôdza parlamentu bude aj o Čentéšovi a imunite

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) zvolal na 31. januára poslednú riadnu schôdzu parlamentu v tomto volebnom období.

V návrhu programu 28. schôdze je aj rokovanie o viackrát presunutých návrhoch na zrušenie priestupkovej imunity poslancov či tzv. Mečiarových amnestií.

Je však neisté, či o týchto témach bude parlament skutočne rokovať a hlasovať. Opozícia už o poslaneckých návrhoch rokovať nechce.

Bývalá vládna koalícia bude zrejme za

Parlament
Foto: SITA/Michal Burza

Predseda strany SaS Richard Sulík dúfa, že lídri politických strán, ktorí sú podpísaní pod programovým vyhlásením bývalej vlády, si budú stáť za svojím slovom a budú garantovať hlasy svojich poslancov a „aspoň na druhýkrát tak podporia zrušenie imunity“.

Tá mala byť jedným z bodov, pre ktoré chcela SaS zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. Predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd László Solymos dnes pre agentúru SITA povedal, že jeho strana

„nemá žiaden problém so zrušením priestupkovej imunity, a ak bude zahrnutá do programu nadchádzajúcej schôdze parlamentu, tak poslanci za Most-Híd podporia jej zrušenie“.

Argumentoval aj tým, že Most-Híd sa podieľal na predložení tejto novely, ale prekáža mu, že niektoré strany zneužívajú poslaneckú imunitu ako prostriedok predvolebnej kampane. Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Jozef Mikuš pre SITA povedal, že „poslanci SDKÚ-DS vždy hlasovali za zrušenie, respektíve za obmedzenie poslaneckej imunity, či už trestnoprávnej alebo priestupkovej“.

Rovnako budú podľa neho hlasovať aj na nadchádzajúcej schôdzi a návrh na zrušenie priestupkovej imunity podporia. Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan tiež potvrdil, že ich poslanci návrh na zrušenie priestupkovej imunity podporia. Dodal, že strana nemá problém s hlasovaním ani so zaradením tohto bodu do programu schôdze parlamentu. Obyčajní ľudia Igora Matoviča svoj názor na zrušenie imunity vyjadrili prostredníctvom „bombardovania“ e-mailových schránok poslancov NR SR a ich asistentov.

Reč bude aj o Jozefovi Čentéšovi

Čenteš
Foto: SITA

Hrušovský do programu zaradil aj návrh podpredsedu snemovne Milana Horta (SDKÚ-DS) na prijatie uznesenia, ktorým parlament vyzve prezidenta, aby zvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša vymenoval do funkcie. Slovenský parlament sa vyjadrí aj k tomu, či sa Chorvátsko stane 28. krajinou Európskej únie.

V zozname 76 bodov figurujú aj štyri desiatky poslaneckých návrhov v prvom čítaní, vzhľadom na to, že parlament čaká posledná schôdze vo volebnom období, tieto zákony už nemožno schváliť a dá sa očakávať, že plénum ich z programu vyradí. Zákony v druhom čítaní schválené byť ešte môžu.

Politológ Kusý je skeptický voči zrušeniu priestupkovej imunity

K vyjadreniam predsedov poslaneckých klubov bývalej vládnej koalície k zrušeniu poslaneckej priestupkovej imunity sa politológ Miroslav Kusý stavia skepticky. Ako sa v stredu pre agentúru SITA vyjadril, táto téma je na programe už dlho, „stala sa otrlou a otravnou, ľudia vedia, že sa s tým nepohne.“ Podľa neho sa politici už mnohokrát dušovali, že imunitu zrušia, ale keď došlo na lámanie chleba, tak sa našiel nejaký problém alebo dôvod, aby sa zachovala. Preto si nie je istý, či sa poslancom podarí nejakým spôsobom zrušiť imunitu teraz.

Podľa ďalšieho politológa Lászlóa Öllösa je téma zrušenia imunity dôležitá, ale podľa neho treba celú situáciu vidieť z dvoch strán. Na jednej strane sa imunita zneužíva, na druhej strane slúži imunita opozičným silám, chráni ich pred potenciálnou centralizáciou moci. Preto Öllös zdôrazňuje rovnováhu, ktorá má byť nastolená medzi kontrolou verejných činiteľov a zachovaním „pilierov demokracie“.

Oslovení politológovia si nemyslia, že by zrušenie priestupkovej imunity pomohlo k zvýšeniu preferencií strán bývalej vládnej koalície. Kusý poznamenal, že je pred nami schôdza parlamentu, ktorá má v programe aj priestupkovú imunitu, a teda „sa čakajú skutky, a potom uvidíme, čo sa stane“. Dodal, že téma imunity je pre ľudí dôležitá skôr symbolicky. Öllös tiež tvrdí, že vyjadrenia lídrov poslaneckých klubov k priestupkovej imunite by sa voličov mohli dotknúť len nepriamo. Tých podľa neho skôr zaujíma vyriešenie káuz, ale, ako podotkol, „ak sa verejnosť rozvášni, tak každý bude chcieť zrušenie imunity“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ČentéšJozef MikušLászló SólymosMiroslav KusýPavol AbrhanPavol HrušovskýRichard Sulík