Poslankyne Progresívneho Slovenska (PS) kritizujú zámer ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša, ktorý plánuje krátiť alebo odoberať dávky v hmotnej núdzi tým občanom, ktorí odmietnu pracovnú ponuku.
Absencia jasných kritérií
Návrh podľa nich neberie ohľad na zdravotne znevýhodnených jednotlivcov a nemotivuje nepracujúcich.
„Príspevok v hmotnej núdzi neslúži ako nástroj zamestnávania, ale ako minimálne zabezpečenie na prežitie. Ak vláda chce skutočne motivovať ľudí k práci, mala by začať vytváraním dôstojných pracovných miest,“ uviedla podpredsedníčka PS Simona Petrík.
Práca namiesto dávok. Minister Tomáš predstavil zmeny a posvieti si aj na falošné PN-ky – VIDEO
Zároveň upozornila na absenciu jasných kritérií pre odmietnutie pracovnej ponuky bez straty dávky.
Poslankyňa Veronika Veslárová tiež zdôraznila, že návrh ignoruje potreby ľudí so zdravotným znevýhodnením.
„Ako chce minister zaistiť, aby úrady práce ponúkali vhodné pracovné miesta aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením? Prečo nerieši otvorený trh práce a bezbariérové podmienky?,“ pýta sa Veslárová.
Sociálna poisťovňa zvýši príspevok za prácu v obecnej polícii, poberatelia nemusia o nič žiadať
„Odpoveďou na otázku, čo v prípade, ak ľudia pracovať odmietnu a prídu o jediný príjem v domácnosti, nemôže byť nech neodmietnu pracovnú ponuku. Táto dávka totiž slúži na pokrytie základných životných potrieb,“ zdôraznila Ingrid Kosová.
Základné právo
Podľa predsedníčky Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucie Plavákovej má dávka slúžiť na pokrytie základného práva nenechať ľudí umierať od hladu.
Slovensko dosiahlo historicky najnižšiu nezamestnanosť, Tomášove projekty pomohli vytvoriť tisícky nových pracovných miest (video)
„Je to pozitívny záväzok štátu a nemôže byť nástrojom vydierania. Návrh z dielne ministerstva práce zároveň ľuďom sťažuje možnosti zosúladenia práce s rodinným životom a starostlivosťou o deti,” uzavrela Plaváková. Zákonodarkyne PS oznámili, že tieto otázky predložia na najbližšom rokovaní výboru pre sociálne veci.