- aktualizované 19. februára 12:06
V stredu sa mali v parlamente konať odložené mimoriadne schôdze, na ktorých chcela opozícia odvolávať ministra životného prostredia Tomáša Tarabu a šéfku rezortu kultúry Martinu Šimkovičovú (obaja (nom. SNS), ale bol to rovnaký scenár ako v utorok, kedy v pléne nebolo dostatok poslancov.
Odvolávanie Tarabu a Šimkovičovej sa nezačalo, parlament nebol uznášaniaschopný – VIDEO
Krátko po 9:00 sa pri pokuse otvoriť schôdzu k odvolávaniu Tarabu prezentovalo len 49 poslancov a o hodinu neskôr ich bolo 53. Ďalšie dva neúspešné pokusy potom nasledovali aj pri Šimkovičovej, keď sa prezentovalo 53 a 47 poslancov.
Taraba považuje svoje odvolávanie za absolútnu frašku, Šimkovičová kritizovala aj poslankyňu Jaurovú z PS
Keďže na otvorenie rokovania je potrebná minimálne 76-ka, predsedajúci schôdze Peter Žiga (Has-SD) ukončil schôdze odvolávanie oboch členov vlády presunul na riadnu schôdzu NR SR.
Video: Rokovanie parlamentu
Fico podľa Šimečku nedodržal ani vlastný termín ultimáta, Slovensko potrebuje predčasné voľby – VIDEO
Matovič skritizoval Progresívne Slovensko. Rozbíja opozíciu a ľuďom berie nádej, že vieme držať spolu, tvrdí – VIDEO
Návrh na odvolanie ministra Tarabu
Pod návrhom na odvolanie Tarabu je podpísaných 32 poslancov hnutia Progresívne Slovensko, poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) Marián Viskupič, Mária Kolíková, Alojz Hlina a Branislav Gröhling a tiež nezaradený poslanec Ľubomír Galko (Demokrati). Šéfovi envirorezortu vyčítajú, že nezvláda riadiť svoje ministerstvo. Tvrdia tiež, že legislatívne, personálne aj manažérsky rozvrátil ochranu prírody.
Medzi ich hlavnými výhradami je aj „iniciatíva výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec ako strategickej investície bez splnenia zákonných podmienok a bez diskusie s dotknutou verejnosťou„. Návrh opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery ministrovi Tarabovi hovorí aj o papalášizme štátnych tajomníkov envirorezortu, neriešení problematiky veľkých šeliem či negatívnych zmenách v envirofonde.
Taraba podľa opozície nezvládol vyriešiť situáciu s medveďmi, no rozbehol nezmyselný lov vlka. „Na ministerstve živí troch štátnych tajomníkov bez výsledkov, rodine Kuffovcov toleruje papalášske praktiky porušovania zákonov. Vďaka jeho neschopnosti prišiel rezort životného prostredia o viac ako 300 miliónov z plánu obnovy,“ píše sa v návrhu.
Opoziční poslanci poukazujú tiež na to, že Taraba legislatívnou iniciatívou zjednodušil výruby stromov mimo lesa, ale aj v obciach a mestách, čím v čase klimatickej krízy ohrozuje schopnosť odolávať horúčavám a prívalovým zrážkam. Systematicky oslabuje reformu národných parkov, zastavil dôležité projekty ochrany zdravia ľudí v Jelšave, ako aj projekt sanácie environmentálnej záťaže Vrakunskej skládky, vymenovali v návrhu.
Návrh na odvolanie ministerky Šimkovičovej
Pod návrhom sú podpísaní poslanci a poslankyne opozičných strán Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita (SaS). Šimkovičovej vytýkajú nedostatok skúseností, odbornosti a profesionálneho kreditu. Rezort kultúry dostala podľa nich do stavu rozkladu.
V tomto smere spomenuli erbové kultúrne inštitúcie, ale aj verejnoprávne médiá. Navrhovatelia hovoria aj o zlyhaní pamiatkovej starostlivosti či prepúšťaní odborníkov na Pamiatkovom úrade SR. Šimkovičovej odvolanie podľa nich požadujú desiatky kultúrnych inštitúcií, odborná verejnosť aj zástupcovia samospráv a vysokých škôl. Rovnako poukázali aj na petície za jej odstúpenie, ktoré podpísali státisíce ľudí či kritiku z radov vládnej koalície.
Kultúrny sektor ako celok odmieta Martinu Šimkovičovú a chce zmenu na poste ministerky kultúry, uviedli predkladatelia návrhu s dodatkom, že ministerku kritizujú aj zástupcovia strán vládnej koalície.
„Verejnoprávne médiá sú v rozklade, fungujú v núdzovom režime a po schválení novej legislatívy už osem mesiacov nemajú riadne zvolené orgány, riaditeľa ani logo. Ochrana pamiatkovej starostlivosti zlyháva, ministerstvo nedokáže administrovať podporné schémy, znižuje rozpočty, prepúšťa odborníkov na Pamiatkovom úrade a avizuje úplné rušenie pamiatkovej ochrany v jej súčasnej podobe,“ píše sa v návrhu.