Poslanci Smeru chcú bojovať proti úžere, pripravili novely

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Poslanci vládneho Smeru-SD pripravili sériu zmien, ktoré majú zabrániť úžerníckym praktikám. Medzi najpodstatnejšie zmeny, ktoré navrhujú, patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru.

Tá bude definovaná priamo v Občianskom zákonníku a cez nariadenie vlády a nemala by prevyšovať dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby bankových služieb, ktoré sa v danom odvetví poskytujú. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou.

Komplex zmien by sa mal do praxe zaviesť najmä cez novelu Občianskeho zákonníka, ale aj ďalších piatich zákonov. Ako pri predstavovaní návrhov v stredu uviedli poslanci Smeru-SD Otto Brixi a Anton Martvoň, zmeny by sa mali dotýkať aj samotných poskytovateľov nebankových služieb. Vyžadovať sa bude napríklad vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a minimálne 5-ročná prax v bankovníctve či poisťovníctve. Poskytovateľ nebankových služieb zároveň bude musieť mať čistý štít voči Slovenskej obchodnej inšpekcií aj voči ďalším orgánom štátnej správy.

Neplatná zmluva pre malé písmo

Ako ďalej upozornila štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, ktorej ministerstvo na príprave zmien spolupracovalo, po definovaní pojmov ako úžera a odplata v Občianskom zákonníku budú musieť zmluvy o poskytnutí úveru nové pravidlá rešpektovať.

„Zmluva, ktorá bude uzavretá s tým, že bude mať znaky úžery, bude jasne neplatná. Prekročenie odplaty bude mať taktiež za následok neplatnosť takejto zmluvy,“ hovorí s tým, že rovnaký efekt a teda neplatnosť zmluvy bude mať aj využívanie nekalých praktík, či porušenie povinnosti skúmať bonitu klienta. Zmluva však môže byť neplatná aj z oveľa prozaickejšieho dôvodu, a to kvôli malému písmu. Podľa návrhu sa totiž určuje aj veľkosť písma, ktorá musí byť na zmluve o poskytnutí úveru.

Navrhované úpravy majú tiež podľa štátnej tajomníčky zabrániť reťazeniu úverov. Po novom tak nebude možné, aby sa ľudia cyklicky zadlžovali ďalšími a ďalšími úvermi. Rovnako sa má upraviť aj exekučný poriadok, ktorý nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností pri dlhu do 2-tisíc eur a zabrániť sa má aj exekúcii motorových vozidiel zdravotne ťažko postihnutých a vozidiel nevyhnutných pre výkon povolania. Zabrániť sa má aj praktikám, ktorými sa umelo navyšovali úroky z pohľadávok odkladaním ich exekúcie. Po novom tak nebude možné, aby trovy exekúcie a príslušenstvo pohľadávky, ktorej výška nepresiahne 2-tisíc eur, prevýšili jej samotnú hodnotu.

Možnosť vrátenia tovaru

Zmeny v súvislosti s úžerou sú tak navrhované pomerne rozsiahlym spôsobom cez šesť noviel. Okrem spomínaného Občianskeho zákonníka a exekučného poriadku sa majú upravovať aj zákony o dobrovoľných dražbách, štátnej kontrole vnútorného trhu, o ochrane spotrebiteľa a o spotrebiteľských úveroch. Predkladatelia tvrdia, že to je preto, aby obsiahli všetky oblasti, ktorých sa úžera môže dotýkať.

Do navrhovaných zmien sa tak dostali aj zaujímavé zmeny, ktoré s úžerou priamo nesúvisia. Jednou z nich má byť napríklad aj možnosť bezdôvodného vrátenia tovaru v kamenných obchodoch do 14 dní. „Otvárame viacero problémov, ktoré ale spolu súvisia a majú jednu totožnú identitu a to je ochrana spotrebiteľa na Slovensku a zabránenie „Klondajku“ nebankoviek na Slovensku,“ tvrdí poslanec Anton Martvoň, podľa ktorého majú byť všetky zmeny do parlamentu predložené už tento piatok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton MartvoňMonika JankovskáOtto Brixi
Firmy a inštitúcie SMER-SD