Poslanci schválili skrátené legislatívne konanie k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií. Ide najmä o viaceré daňové zákony, ako úprava zákona o DPH, dane z príjmov, či osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach.
Taktiež sú to zmeny predpisov v oblasti sociálneho poistenia a zabezpečenia, náhrada rodičovského dôchodku asignáciou zaplatenej dane z príjmov. Upravovať sa bude aj výška valorizácie platov zdravotníckych pracovníkov. Taktiež schválili skrátené konanie k zákonu o dani z finančných transakcií. O návrhoch tak budú rokovať už na aktuálnej schôdzi parlamentu.
Kde vláda použije miliardu?
Poslanec Štefan Kišš (PS) v rozprave kritizoval, že veľká časť príjmov zo zvyšovania daní nepôjde na znižovanie rozpočtového deficitu, ale na nové výdavky. Vyzval ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby vysvetlil, na čo presne plánuje vláda použiť miliardu z 2,7 miliardy eur, ktoré by mala priniesť konsolidácia.
Zamestnanci už teraz platia neúmerne veľa na daniach a odvodoch. Analytici sa pýtajú, kto bude chcieť po konsolidácii na Slovensku pracovať
Opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS) počas rozpravy v parlamente upozornil, že vládou predložený konsolidačný balík spôsobí výrazné zdražovanie a spomalenie slovenskej ekonomiky. Sporné sú podľa neho aj opatrenia v celkovom objeme 2,7 miliardy eur, z ktorých je jedna miliarda predpripravená na nové výdavky.
Oklamali voličov
Igor Matovič (hnutie Slovensko) dodal, že predložený balík je dôkazom, že súčasná vláda pred voľbami klamala voličov o zastavení zdražovania. „Navrhované konsolidačné opatrenia prinesú výrazné zdražovanie a koalícia ich chce navyše schvaľovať narýchlo, v skrátenom legislatívnom konaní,“ uviedol Matovič.
Fico pripúšťa zmeny v DPH pri dvoch opatreniach aj zmrazenie platov poslancov. Iba chcú ľuďom brať peniaze, povedal po stretnutí Šimečka (video+foto)
Kamenický obhajoval potrebu konsolidácie s odkazom na riziko, že by sa Slovensko mohlo ocitnúť v situácii podobnej gréckej kríze. Hrubý dlh Slovenska je blízko úrovne 60 % hrubého domáceho produktu. „Návrhy zákonov je preto nutné prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní,“ tvrdí Kamenický.