BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Poslanci Národnej rady SR sa v utorok nedohodli na zúžení imunity.
Predsedajúci schôdze Milan Hort krátko po 19:00 ukončil prvý rokovací deň 28. schôdze Národnej rady SR.
SaS chce splniť sľub
Líder SaS Richard Sulík ešte pred začiatkom parlamentnej schôdze bývalým koaličným partnerom pripomenul sľub zrušiť si priestupkovú imunitu.
Na brífing v budove parlamentu si priniesol aj zväčšeninu zmluvy, v ktorej sa predsedovia SaS, SDKÚ-DS, KDH a Mosta-Híd podpismi zaviazali, že ich poslanci budú hlasovať za štátny rozpočet a bezprostredne potom aj za zrušenie imunity.
Sulík pripomenul, že napriek tomu bolo rokovanie o tomto bode v decembri presunuté. „Každý jeden poslanec za SaS bude hlasovať za zrušenie priestupkovej imunity aj preto, lebo na rozdiel od tých zvyšných pánov naše podpisy a naše slovo platí,“ dodal.
Sulík sa nazdáva, že poslanci na výkon svojho mandátu priestupkovú imunitu nepotrebujú. Poznamenal tiež, že poslanci už roky deklarujú vôľu zrušiť si ju, ale zatiaľ sa im to nepodarilo. „Dvadsať rokov mali poslanci možnosť zrušiť poslaneckú imunitu, dvadsať rokov rozprávajú ako ju vlastne nepotrebujú, ako sa veľmi snažia tú poslaneckú priestupkovú imunitu zrušiť, len žiaľ, dvadsať rokov napriek všetkej snahe sa im to nepodarilo,“ zaironizoval si.
Video: Ako sa sulíkovci fotili
Začiatok schôdze bol búrlivý
Začiatok poslednej schôdze NR SR mal búrlivý začiatok, skonštatovala to líderka strany Národ a Spravodlivosť Anna Belousovová na tlačovej besede.Dodala, že „ak nebude princíp priamej demokracie vnesený do spoločnosti cez politiku, tak si ten princíp priamej demokracie ľudia vynútia na uliciach. A možno to bude ďaleko iným spôsobom, ako hádzať banány na budovu národnej rady.“
K návrhu poslanca Róberta Madeja (Smer-SD), ktorý chcel, aby sa zo schôdze stiahli všetky poslanecké návrhy, sa Belousovová vyjadrila, že je to nehoráznosť, ktorá „sa prieči základným princípom fungovania demokracie a zaváňa boľševizmom“.
Tvrdí, že síce je toto posledná schôdza a poslanecké návrhy sa nedorokujú, pre ňu je ale podstatné, že mnohé poslanecké návrhy sú sťahované tretí či štvrtýkrát.
„A vždy to bolo na základe dohody Smeru, KDH a SDKÚ, čiže boľševickej väčšiny, ktorá rozhoduje v tomto parlamente,“ povedala.
Na tému poslaneckej imunity poznamenala, že to bude zaujímavá rozprava. „My sme vždy boli za to, aby nielen priestupková, ale aj trestnoprávna imunita nebola pre poslancov,“ vyjadrila sa v mene svojej strany. Dodala, že situácia na Slovensku speje do štádia, keď sa bude musieť niečo spraviť na politickej scéne, pretože strata dôvery verejnosti voči politike a politikom potom padá na všetkých.
Smer: Chceli džihád – budú ho mať
Strana Smer-SD podporí zrušenie priestupkovej imunity, podmienkou však je, aby bol návrh na jej zrušenie „normálny“. Smer-SD sa totiž podľa predsedu strany Roberta Fica obáva, že na návrhu sa v pléne môže prejaviť „ľudovoumelecká“ tvorivosť niektorých poslancov v podobe pozmeňujúcich návrhov.
„Za normálne zrušenie priestupkovej imunity, ak sa o tom bude hlasovať, Smer-SD nemá problém hlasovať,“ povedal dnes Fico na tlačovej besede. Či je súčasné znenie návrhu v poriadku, Fico nepovedal.
Smer-SD dnes na začiatku 28. schôdze parlamentu ústami Róberta Madeja navrhol vyradenie všetkých poslaneckých návrhov, plénum však tento zámer nepodporilo. Líder strany tento krok vysvetlil tým, že nechce, aby sa rokovanie snemovne zmenilo na dvojtýždňový cirkus, ktorý zneužijú niektorí „politickí poloblázni“, aby si zlepšili pozíciu pred voľbami.
Fico pripomenul, že medzi návrhmi, ktoré chcel vyradiť, bolo aj viacero materiálov z dielne Smeru-SD, napríklad žiadosť, aby sa vláda vyjadrila k zdražovaniu a navrhla kroky, ako ho zastaviť. Obáva sa, že pravica môže program po tom, čo bude zrušenie imunity odhlasované, okresať a nepohodlné body vyradiť.
Ak sa to stane, Smer-SD je podľa Fica pripravený zvolávať každý deň schôdzu. „Chceli džihád – budú ho mať,“ zastrájal sa a dodal, že zdražovanie je pre ľudí oveľa dôležitejšia téma než priestupková imunita.