SOBRANCE 3. septembra (WEBNOVINY) – Úroveň ochrany slovensko-ukrajinskej hranice, ktorá je súčasne schengenskou hranicou Európskej únie, bola jedným z bodov výjazdového rokovania Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť na východe Slovenska.
Ako uviedol minister vnútra Robert Kaliňák, poslancov zaujala prezentácia systémov technického a fyzického zabezpečenia hranice a operačného strediska v Sobranciach – schengenského oka. Poslanci sa oboznámili aj so systémom Geo-radar, ktorý je účinným prostriedkom proti budovaniu podzemných pašeráckych tunelov.
Poslanci budú rokovať na východe, odleteli vládnym špeciálom
Na strane proruských separatistov padli dvaja Česi
Na východe Ukrajiny zabili fotografa RIA Novosti
Putin a Porošenko sa dohodli na trvalom prímerí v Donbase
Rusi zvyšujú napätie, začnú veľké cvičenie jadrových síl
Ak boje na Ukrajine neskončia, Kyjev požiada opäť o peniaze
Poslanci si prezreli cestný priechod vo Vyšnom Nemeckom vrátane zariadení na odhaľovanie pašovaných vecí v nákladných autách a kamiónoch a tiež na odhaľovanie falošných cestovných dokladov. Videli aj ukážku zadržania narušiteľov zásahovými jednotkami. V programe je aj prehliadka zelenej hranice.
Ako uviedol predseda brannobezpečnostného výboru parlamentu Jaroslav Baška, cieľom bolo oboznámiť členov výboru s úrovňou ochrany schengenskej hranice.
„Slovensko je veľmi dobre pripravené na ochranu schengenskej hranice. Minister nás informoval, že treba ešte zvýšiť ochranu zo vzduchu získaním ďalších vrtuľníkov,“ povedal Baška. Doložil, že dobrou správou pre občanov Slovenska je, že hranica je veľmi dobre zabezpečená a slovenskí občania nemusia mať obavy v súvislosti s vojnovým konfliktom na východe Ukrajiny. Počet narušení za osem mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška podľa jeho slov klesol takmer o polovicu.
—-> TU.
Na výjazdovom rokovaní sa zúčastnila aj europoslankyňa Monika Smolková. „Prišla som sa pozrieť, ako je u nás zabezpečená schengenská hranica. Budem kolegov v Európskom parlamente hrdo informovať, že naše technické zabezpečenie je na európskej, ak nie svetovej úrovni,“ povedala europoslankyňa a dodala, že v EP preberajú, ako sú pripravené Rumunsko a Bulharsko na vstup do schengenského priestoru.
Podľa člena brannobezpečnostného výboru Martina Fedora je „technické zabezpečenie hranice obdivuhodné a je tu aj vynikajúca kvalita ľudí, ktorí tu pracujú“. Zdôraznil, že je to dôležité aj preto, že ide o najvýchodnejšiu hranicu schengenského priestoru a obranného spoločenstva NATO.