Poslanci majú s Ahmadínedžádovou vládou problém

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AKTUALIZOVANÉ o 15:36

TEHERÁN 30. augusta (WEBNOVINY) – Odchádzajúci a zároveň nastupujúci iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád sa v nedeľu stretol pri predstavovaní svojej novej vlády parlamentu s vážnymi problémami. Veľký počet poslancov, najmä z tábora konzervatívcov, ktorí sú inak tradične skôr Ahmadínedžádovými podporovateľmi, nesúhlasí s jednotlivými Ahmadínedžádovými nomináciami. „Šestnásť nominantov nemá skúsenosti potrebné ministerstiev, na ktorých čelo ich nominovali,“ kritizuje Ahmadínedžádom navrhovaný 21-členný tím vplyvný konzervatívny poslanec Ahmed Tavakoli. Ako ďalší problém vidí to, že do na čelo ekonomických ministerstiev Ahmadínedžád nominoval ľudí s často protichodnými postojmi, čo by mohlo ohrozovať spoluprácu medzi jednotlivými rezortmi. Zámer „určite nehlasovať minimálne za niektorých nominantov“ deklaroval aj ďalší vplyvný konzervatívny poslanec Muhammad Réza Bahonár. Mnohým poslancom nie je po chuti ani to, že Ahmadínedžád do svojej novej vlády nominoval tri ženy. Ak by sa stali ministerkami, bolo by to vôbec prvýkrát v 30-ročnej histórii islamskej republiky. Ich schválenie však vôbec nie je isté. „Islam si ženy váži. Ale to, že si ich váži, ešte neznamená, že musia zastávať vysoké funkcie,“ zhrnul v nedeľňajšej parlamentnej rozprave námietky konzervatívcov poslanec Ahmad Chatámí.

Diskusia o Ahmadínedžádových nomináciách by mala na pôde iránskeho parlamentu pokračovať aj v pondelok a utorok, v stredu by sa malo uskutočniť hlasovanie o dôvere vláde.

„Veľká účasť iránskych občanov na voľbách výkon vlády v posledných štyroch rokoch odobrila. Občania chcú, aby táto vláda pokračovala,“ vyhlásil v sobotu pred poslancami Ahmadínedžád. „Táto vláda je ešte viac rozhodnutá využiť všetky svoje možnosti na to, aby slúžila ľuďom. Sme odhodlaní šíriť spravodlivosť, brániť česť nášho národa, dosahovať pokrok a čeliť tyranským mocnostiam,“ povedal prezident. Spolupracovať chce jeho vláda „konštruktívne so všetkými krajinami okrem sionistického režimu“.

Ahmadínedžád vybral do svojej vlády ženy na čelo rezortu zdravotníctva a školstva a ministerstva sociálnych vecí a sociálneho zabezpečenia. Zahraničnú politiku krajiny by mal podľa aj naďalej viesť Manúčehr Mottakí, rezortu obrany by mal šéfovať Ahmad Vahídí a ministerstvo vnútra by mal mať na starosti doterajší šéf rezortu obrany Mustafa Muhammad Nadžár.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mahmúd AhmadínedžádManúčehr Mottakí