LONDÝN 24. marca (WEBNOVINY) – Portugalsko pravdepodobne nepožiada Európsku úniu (EÚ) o medzinárodnú finančnú pomoc počas summitu EÚ, ktorý sa koná vo štvrtok a piatok, no úplne vylúčiť sa to nedá. Vo štvrtok to uviedol nemenovaný predstaviteľ EÚ. Členské štáty EÚ vytvárajú na Lisabon tlak, aby požiadal o finančnú pomoc, pretože sa obávajú, že jej pokračujúce odmietanie by mohlo ohroziť stabilitu eurozóny, povedal zdroj. Žiadne rokovania sa však zatiaľ nezačali, dodal. Na otázku, či odstupujúci premiér José Socrates o pomoc požiada na summite, zdroj povedal, že by bol prekvapený. „Existujú pochybnosti, či na to odchádzajúci premiér vôbec má mandát. Určite to však nevylučujem,“ povedal zdroj. Ak by Portugalsko EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) o pomoc požiadalo, mohlo by dostať pomoc v hodnote 80 mld. eur, dodal.
Bez reforiem to nepôjde, tvrdí Radičová o Portugalsku
Európski lídri budú mať na aktuálnom summite na stole zrejme ďalší problém. Neúspešný pokus presadiť reformy a úsporné opatrenia portugalského premiéra José Sócratesa, čo viedlo až k jeho včerajšiemu ohláseniu demisie, totiž poukázal na možné prekážky pri presadzovaní potrebných opatrení v rámci jednotlivých krajín eurozóny. Pripustila to aj premiérka Iveta Radičová. „Bude otvorená diskusia, čo ďalej. Pretože predpoklad pomoci krajinám je dodržiavanie nového Paktu stability a rastu, teda reformy, šetrenie a konsolidácia verejných financií,“ povedala Radičová počas štvrtkovej cesty na summit Európskej rady, ktorý potrvá do piatka 25. marca.
Podľa premiérky je pritom veľmi ťažko predpokladať, k akým záverom v tejto súvislosti rada dospeje. Istý je podľa nej len jeden, „že bez reforiem to nepôjde“, konštatovala. Postoj portugalskej opozície, ktorá s kritikou odmietla Sócratesove návrhy, pritom krajine ešte zhoršil pozíciu na finančných trhoch. Napriek tomu sa Portugalsko zatiaľ zrejme požiadať o záchranu z eurovalu nechystá.
To, že by európski lídri mali na prebiehajúcom summite odsúhlasiť pomoc Portugalsku, zatiaľ odmieta aj premiérka Iveta Radičová. „Určite nie. Je potrebné počkať, aké ďalšie politické rozhodnutia a kroky urobia v Portugalsku prezident a ich parlament,“ povedala predsedníčka vlády cestou na summit do Bruselu.
Portugalský parlament v stredu večer zamietol najnovší návrh úsporných opatrení, pre ktorý sa menšinovej vláde nepodarilo získať politickú podporu. Proti úspornému balíku, ktorý mal zabrániť situácii, keď bude krajina musieť siahnuť po zahraničnej pomoci, hlasovali poslanci všetkých piatich opozičných strán. Kancelária portugalského prezidenta Aníbala Cavaca Silvu následne oznámila, že premiér José Sócrates v súlade s predošlými varovaniami podal rezignáciu. Líder vládnucich socialistov to potvrdil v neskoršom televíznom príhovore, v ktorom obvinil opozíciu, že znemožnila jeho kabinetu ďalšie vládnutie.
Líder opozičnej Sociálnodemokratickej strany Pedro Passos Coelho už v pondelok vyhlásil, že pád Sócratesovej vlády neodvratný a krajina smeruje k predčasným voľbám. Najnovší úsporný balík s cieľom znížiť obrovské zadlženie krajiny predpokladal ďalšie zvyšovanie daní a škrty v sociálnych výdavkoch a podľa opozície by ho tak najviac pocítili sociálne najslabšie vrstvy.
Sócrates oznámil svoje rozhodnutie v predvečer jarného summitu Európskej únie, ktorého hlavnou témou má byť dlhová kríza v eurozóne. Rozhodnúť by mali aj o zmene zmluvy o fungovaní Európskej únie tak, aby umožnili vznik nového Európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorý má v polovici roka 2013 nahradiť súčasný dočasný euroval.
Poistenie vládnych dlhopisov Portugalska zdraželo
Cena poistenia portugalských vládnych dlhopisov vo štvrtok vzrástla po tom, ako parlament krajiny odmietol balíček úsporných opatrení, čo viedlo k rezignácii vlády premiéra Josého Sócratesa. Cena päťročných derivátov CDS (credit default swap) na poistenie záväzkov Portugalska sa zvýšila o 11 bázických bodov na úroveň 540 bázických bodov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Markit. Znamená to, že päťročné poistenie portugalských záväzkov v sume 10 mil. eur stojí 540 tis. eur. „Portugalsko bude pod čoraz väčším tlakom, aby prijalo núdzovú pomoc. Politicky to však bude ťažké, keďže terajšia menšinová vláda fakticky stratila mandát,“ povedal analytik agentúry Markit Gavan Nolan.
Výnosy z portugalských dlhopisov dosiahli nové maximum
Výnosy z desaťročných portugalských vládnych dlhopisov vo štvrtok dosiahli nové maximum 7,91 % po tom, ako parlament krajiny odmietol nové úsporné opatrenia a premiér José Sócrates rezignoval. Výnosy z päťročných portugalských dlhopisov sú na úrovni 8,5 %. Tento vývoj posilnil očakávania, že Lisabon onedlho bude potrebovať zahraničnú núdzovú pomoc. Náklady Portugalska na financovanie krajiny sú podľa analytikov neudržateľné. Lisabon však podľa údajov agentúry Reuters bude musieť v apríli splatiť dlhopisy v hodnote 4,8 mld. eur a v júni dlhopisy za 6,95 mld. eur. Analytik Rabobank Richard McGuire odhaduje, že Lisabon si bude musieť požičať 1,45 mld. eur, aby mohol splatiť dlhopisy v apríli a takmer 10 mld. eur, aby financoval chod štátu do konca júna.