Pomoc ľuďom postihnutými záplavami musí byť rýchla a efektívna, využiť sa musia všetky dostupné možnosti. Apeluje na to europoslankyňa za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Miriam Lexmann. V pléne Európskeho parlamentu (EP) súčasne vyzvala slovenskú vládu na rýchlu pomoc pre zasiahnuté regióny za využitia domácich aj európskych nástrojov.
Obrovské škody na majetku
Ako europoslankyňa pripomenula, na Slovensku, podobne ako v ďalších krajinách strednej a východnej Európy, záplavy spôsobili obrovské škody na majetku.
Povodne v strednej Európe si vyžiadali už 23 životov, niektoré krajiny s ničivou vodou stále bojujú
„Takéto extrémne prejavy počasia sa, žiaľ, čoraz viac stávajú súčasťou našich životov. Musíme preto v prvom rade prehodnotiť, či sú existujúce nástroje na posilnenie našej odolnosti a pripravenosti dostatočné a v prípade potreby nastaviť nové účinné stratégie krízového riadenia a civilnej ochrany,“ zdôraznila Lexmann, ktorá je súčasne jednou z iniciátorov uznesenia EP k tejto mimoriadnej situácii.
Európsky fond solidarity
Europoslankyňa informovala, že EÚ má na pomoc v prípade prírodných katastrôf vytvorený takzvaný Európsky fond solidarity. Štáty ho za splnenia podmienok môžu mobilizovať. V takýchto prípadoch je podľa Lexmann kľúčové, aby sa financie z fondu dostali čo najskôr poškodeným, a to v čo najvyššej sume už pri preddavkovej platbe.
Dážď a povodne na Slovensku: Hladina Dunaja v Bratislava dosiahla vyše 970 centimetrov, Chľaba vyhlásila mimoriadnu situáciu (online)
„Keďže, ako sa hovorí, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva, rýchla pomoc je pre obnovu zásadná. Preto sme spolu s ďalšími kolegami podali pozmeňovací návrh, v ktorom žiadame Komisiu o navýšenie preddavkových platieb pre mimoriadne prípady, keďže súčasné limity sú nedostatočné,“ doplnila Lexmann.
KDH informovalo, že v nadväznosti na rozpravu EP zareagoval aj eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič. Ten prisľúbil navýšenie objemu financií pre zvládanie škôd spôsobených prírodnými katastrofami.