Poľský poslanec Artur Debski sa rozhodol na vlastnej koži otestovať život emigranta vo Veľkej Británii, aby pochopil, prečo toľko jeho krajanov odchádza za prácou práve sem. Politik z opozičnej liberálnej strany Tvoje hnutie priletel začiatkom týždňa nízkonákladovou leteckou spoločnosťou do Londýna, aby si vyskúšal neľahké začiatky budovania si zázemia v cudzej krajine.
Pokus o autentický zážitok
Debski dúfa, že sa mu s nie príliš dobrými znalosťami angličtiny podarí zamestnať v kuchyni alebo v obchode. Pri tom plánuje žiť s rozpočtom maximálne 100 libier (asi 120 eur) týždenne. Cieľom jeho excesu je zistiť, prečo Poliaci pred rodnou krajinou uprednostňujú život vo Veľkej Británii.
„Neviem, čo tu budem robiť. Mám 45 rokov a moja angličtina je slabá. Budem sa živiť manuálnou prácou – v kuchyni alebo v obchode,“ uviedol poslanec, ktorý sa snaží zistiť, čo Poliakov láka do Veľkej Británie aj napriek tomu, že Poľsko má jednu z najsilnejších ekonomík v Európskej únii. K testu ho donútili hrozivé štatistiky, podľa ktorých od vstupu Poľska do EU v roku 2004 do Británie emigrovalo takmer milión Poliakov. Nedávno uskutočnený prieskum odhalil, že asi 70 percent mladých ľudí tiež zvažuje emigráciu.
„Skutočnosť, že toľko mladých ľudí zvažuje opustenie krajiny, je pre Poľsko veľmi nebezpečná. Chcem vidieť, prečo britský systém funguje a náš nie, prečo sú ľudia v Británii šťastní a v Poľsku nie. Musíme našej vláde povedať, čo na Britských ostrovoch dobre funguje a priniesť to aj k nám,“ vysvetlil politik.
Debski si na prvé dni zabezpečil ubytovanie cez Facebook. Prácu si zatiaľ nenašiel, plánuje sa však prihlásiť na britskom úrade práce a pozorovať, ako funguje. „Prvé zamestnanie v krajine nie je pre Poliakov dôležité, často býva zle platené. Dúfam, že sa mi podarí nájsť si prácu, v ktorej zarobím 6,5 libier na hodinu. Plánujem zostať minimálne desať dní,“ uviedol poslanec, ktorý sa pokúša o „autentický zážitok“.
Hrozivé štatistiky
Prieskum spoločnosti Ipsos odhalil, že 72 percent Poliakov žijúcich vo Veľkej Británii sa neplánuje vrátiť domov. Poľská Národná banka tiež informovala, že Poliaci z Británie posielajú domov menej peňazí na podporu svojich rodín, lebo investujú do budúcnosti v novej krajine. V Británii si berú hypotéky, zakladajú rodiny a 40 percent zvažuje, že požiada o britské občianstvo. Poľsko má z tejto rastúcej tendencie veľké obavy. „V Poľsku nás stoja úrady práce veľa peňazí, ale nemajú takmer žiadnu hodnotu. Počul som, že tie britské sú oveľa efektívnejšie,“ uviedol poslanec, ktorý chce nasať nové skúsenosti.
Poslancov plán vyvolal v Poľsku zmiešané reakcie. Kým niektorí jeho aktivitu podporujú, nájde sa aj mnoho kritikov. „Vysvetľujem si to tak, že sa v parlamente nesmierne nudí a potrebuje dobrodružstvo. Ak chce skutočne zistiť, ako to funguje v Británii, mal by si prečítať seriózne štúdie na túto tému,“ myslí si redaktora Ewa Winnicka, ktorá sa intenzívne zaoberala tematikou migrácie Poliakov do Veľkej Británie.
Poslanec kritiku zavrhol. Po návrate domov plánuje napísať rozsiahlu správu o finančných a kultúrnych skúsenostiach v Londýne.
www.telegraph.co.uk