Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť sa zhodol s časťou opozície na tom, že zásah polície proti antirúškarom v minulých dňoch v Prievidzi a Piešťanoch bol zákonný.
Minister vnútra Roman Mikulec po mimoriadnom rokovaní výboru vyhlásil, že stojí za policajtami. Uviedol, že podľa výsledkov kontroly nedošlo k porušeniu zákonov a predpisov.
Zákrok proti invalidnému dôchodcovi
Výbor riešil na podnet strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) prípad, keď polícia zakročila proti invalidnému dôchodcovi bez rúška a vyviedla ho z budovy Klientského centra Okresného úradu v Prievidzi.
Antirúškari z piešťanského supermarketu čelia obvineniu a jedného súd poslal aj do väzby
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) povedal, že ide o človeka, ktorý je vyšetrovaný v 17 priestupkoch. „Bez ohľadu na to, že je to dôchodca a invalid, je to provokatér,“ poznamenal Krúpa.
Občania neveria opatreniam vlády
Na rokovaní branno-bezpečnostného výboru si odmietal nasadiť rúško poslanec Marian Kotleba (ĽSNS). Krúpa povedal, že sa v tejto veci obrátil na predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aký postup má zvoliť.
Krúpa vysvetlil, že nemá oprávnenie Kotlebu vykázať z výboru. Môže ho len upozorňovať a prerušiť rokovanie výboru. Dodal, že sa mu na správanie Kotlebu sťažujú poslanci aj bežní ľudia.
Nezaradená poslankyňa Denisa Saková (Hlas-SD) povedala, že sa „v tejto situácii neprikláňame ani na jednu a ani na druhú stranu“.
Podľa nej má vláda vysokú mieru nedôveryhodnosti a občania neveria v profesionalitu opatrení vlády. „Na druhej strane aj policajný zbor si plnil úlohy nadriadených,“ poznamenala s tým, že na obidvoch stranách musí dôjsť k upokojeniu situácie, a to sa stane s príchodom novej vlády.