BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Polícia zatkla poslanca Alojza Hlinu (klub KDH), pretože staval múr pred nebankovou spoločnosťou poskytujúcou pôžičky. Túto informáciu priniesol portál Aktuality.sk. Múr pred filiálkou spoločnosti Pohotovosť začal podľa vlastných slov budovať, pretože firma požičiava peniaze bez licencie od Národnej banky Slovenska (NBS).
Firma obvinila Hlinu, že sa hrubo správal k personálu jej prevádzok. „Spájanie otvorenia pobočiek Pôžičkární s páchaním trestnej činnosti a odchody zamestnancov pobočiek na obednú prestávku nazývať útekom pred políciou klasifikujeme ako ohováranie a verejné ponižovanie zamestnancov,“ uviedol hovorca spoločnosti Michal Hatina pre Aktuality.sk. Firma vyhlásila, že plne rešpektovala a rešpektuje usmernenia regulátora trhu aj Národnej banky Slovenska.
Polícia pri zadržaní Hlinu použila podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana zbytočne hrubé zaisťovacie prostriedky. Ako povedal Abrhan pre agentúru SITA, Hlina pri zaisťovaní nekládol odpor. „Formy protestu Alojza Hlinu, ktorými upozorňuje na chyby, sú netradičné. Polícia sa ho rozhodla zaistiť, na čo má zákonné právo,“ konštatoval Abrhan.
Rozhodujú o vznesení obvinenia
Podľa Abrhana polícia musí zadržanie poslanca NR SR oznámiť predsedovi parlamentu. „Ak by po vypočutí polícia poslanca chcela naďalej zadržiavať, podá návrh prokurátorovi, ktorý požiada o súhlas parlamentný mandátový a imunitný výbor,“ povedal Abrhan s tým, že tento výbor zasadá v piatok. Ak by bol Hlina obvinený, situáciou by sa zaoberal podľa Abrhana aj poslanecký klub KDH.
Policajný prezident Tibor Gašpar informoval na tlačovej konferencii, že poslanec Hlina je podozrivý zo spáchania trestného činu. V týchto chvíľach sa rozhoduje o vznesení obvinenia voči poslancovi. Je podozrivý z trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu a nebytovému priestoru v súbehu s prečinom obmedzovania osobnej slobody.
Ako ďalej uviedol policajný prezident, vo štvrtok krátko pred 12:30 na tiesňovú linku volala žena, ktorá oznámila, že sa politik pokúša zamurovať vstup do podnikateľského subjektu a že jej bráni v odchode. Policajná hliadka informáciu potvrdila. Politika vyzvali, aby si sadol do policajného auta. Ten si čupol a polícia tak bola nútená použiť donucovacie prostriedky – hmaty a chvaty. Po predvedení na políciu Alojz Hlina nežiadal ošetrenie.
Politická kampaň sa robí inak
„Zadržaním podozrivej osoby sa začalo trestné stíhanie vo veci,“ uviedol Gašpar. Ako dodal, polícia vypočula aj pracovníčku pobočky. Polícia o zadržaní Hlinu informovala aj predsedu Národnej rady SR a predsedu parlamentného imunitného výboru, keďže jej to káže Ústava SR. Gašpar predpokladá, že ak dôjde k vzneseniu obvinenia a Alojz Hlina sa bude môcť vyjadriť ako obvinený, následne ho prepustia na slobodu.
Policajný prezident tiež vyjadril poľutovanie nad tým, že musí informovať o konaní, ktoré má charakter trestného činu zo strany poslanca NR SR. „Osobne si myslím, že politika a politická kampaň sa dajú robiť inak,“ povedal Gašpar.
Podľa zákona za trestný čin neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu a nebytovému priestoru je trestná sadzba do jedného roka, za obmedzovanie osobnej slobody hrozí trest šesť mesiacov až tri roky.
Zákrok voči Hlinovi bol podľa KDH neadekvátny
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) považuje zákrok polície voči poslancovi vzhľadom na povahu a charakter jeho konania za neadekvátny. Stanovisko predsedu KDH Jána Figeľa agentúre SITA poskytla hovorkyňa hnutia Nataša Žembová.
„Nie je mysliteľné fyzicky spacifikovať ktoréhokoľvek občana SR a určite nie poslanca NR SR s použitím pút za takéto konanie,“ uviedol Figeľ. Podľa neho polícia musí zvoliť adekvátnosť a primeranosť svojho zákroku. V KDH si tiež myslia, že konanie Hlinu, ktorý upozorňoval na celospoločenský problém, nebolo také závažné, aby ho museli zvaliť na zem a spútať ho ako obzvlášť nebezpečného páchateľa. Alojz Hlina podľa nich nekládol odpor.
Použité praktiky polície sú podľa KDH v rozpore s poslaním a heslom Pomáhať a chrániť!. „Stále viac sa, žiaľ, potvrdzuje, že mocenský aparát štátu v súčasnosti chráni záujmy oligarchov a úžerníkov viac, než práva slušných ľudí a poctivých podnikateľov,“ uzavrel Figeľ.