BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák oceňuje nariadenie prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara, ktorý „po tlaku vydal nariadenie s okamžitou platnosťou, aby pri policajných zásahoch boli kamery“. Ako v utorok Pollák povedal na brífingu, je presvedčený, že toto nariadenie však nestačí. Upozorňuje, že nariadenie stojí na policajnom prezidentovi, pričom v prípade personálnej zmeny na poste sa môže stať, že nariadenie stratí platnosť.
Pollák je pripravený predložiť zákon v pléne
Ako uviedol Pollák, pred pár dňami sa s Gašparom stretol a rozprávali sa o policajných zásahoch v rómskych osadách. Budúci týždeň čaká Polláka stretnutie s inšpekciou ministerstva vnútra. „Veľmi úzko komunikujem s inšpekciou ministerstva vnútra, ktorá prešetruje zásah v Moldave nad Bodvou aj vo Vrbnici,“ uviedol Pollák. Ako povedal, generálny riaditeľ inšpekcie ho bude o vyšetrovaní informovať. „Nikdy som nezasahoval do vyšetrovania, verím, že slovenské orgány však túto kauzu čoskoro vyšetria,“ povedal splnomocnenec.
Právnici skúmali zásah vo Vrbnici, bol ako 'cez kopirák'
Ombudsmanka preskúma zásah na Rómov, obráti sa na Gašpara
Hoci chce dať rómsky splnomocnenec do zákona povinné nahrávanie policajných akcií, uvedomuje si, že finančné možnosti Slovenska sú obmedzené. „Tak ako vie polícia niekoľko dní vopred podobné zásahy naplánovať, verím, že dokáže naplánovať aj presun techniky z regiónu do regiónu,“ uviedol.
Podľa Polláka by stačilo nakúpiť niekoľko kamier, ktoré by policajti pri podobných zásahoch používali. Rezort vnútra by podľa neho mal v lete do parlamentu predložiť zákon, podľa ktorého by nahrávanie bolo povinné. Ak sa tak nestane, Pollák je pripravený zákon predložiť v septembri ako poslanec.
Kamery majú zvýšiť dôveryhodnosť polície
Nahrávanie na kameru nepomôže len obyvateľom, ale aj polícii, aby si u občanov vybudovala väčšiu dôveryhodnosť, tvrdí Pollák. „Polícia potrebuje mať vysokú dôveru. Je preto nutné, aby čo najskôr takúto techniku kúpila,“ uviedol. „Pri tvorbe štátneho rozpočtu na rok 2016 budem dbať aj na to, aby súčasťou rozpočtu rezortu vnútra bol aj nákup týchto technických prostriedkov,“ tvrdí Pollák.
Nahrávanie policajných zásahov na kameru sa netýka len Rómov, pripomenul. „Týka sa to ľudí, ktorí chodia na športové podujatia, na diskotéky. Týka sa to všetkých,“ dodal splnomocnenec vlády.
Počas policajného zásahu v obci Vrbnica začiatkom apríla boli podľa jej starostu Jaroslava Tokára zranení viacerí Rómovia. Obyvatelia obce tvrdia, že donucovacie prostriedky policajtov boli počas pátracej akcie neprimerane tvrdé a zasiahli ľudí, ktorí slušne žili a nedostali sa doteraz svojím správaním do rozporu so zákonom. O výsledkoch celokrajskej pátracej akcie 100 na tlačovej besede v Michalovciach informoval riaditeľ košickej krajskej polície Juraj Leško.
Vo Vrbnici nedošlo k blutalite, tvrdí polícia
„Ohradzujem sa voči takým slovám, že šlo o brutálny zásah polície, je to nezmysel, ktorý chce niekto použiť voči polícii. Vo Vrbnici voči osobám neboli použité žiadne donucovacie prostriedky a na mieste zásahu bol prítomný aj starosta. Som zásadne proti tomu, aby zásah polície bol zneužívaný na politický boj,“ povedal Leško. Prípad prešetruje aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.
Polícia podobným spôsobom zasiahla aj v júni 2013 v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou v obci Drienovec. Podľa jej vyjadrenia išlo o plánovanú pátraciu akciu. Spolu zasahovalo 63 policajtov, ktorí predviedli 15 osôb.
Totožnosť chceli zistiť u ôsmich ľudí, piatich riešili pre priestupok a ďalších dvoch pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa. „K použitiu donucovacích prostriedkov došlo len voči tým osobám, ktoré neposlúchli výzvy polície a pri zákonných dôvodoch na predvedenie kládli aktívny odpor,“ tvrdí polícia.