Dve tretiny podnikateľov na Slovensku očakávajú negatívny dopad ďalšej vlny pandémie na ich podnikanie. Vyplynulo to zo septembrového prieskumu Podnikateľskej aliancia Slovenska.
Neprehľadnosť protipandemických opatrení
Necelých 30 % sa zhoršenia podnikania neobáva a po skúsenostiach z minulosti zaviedli rôzne opatrenia. Najčastejšou odpoveďou bol presun do on-line prostredia, zníženie prevádzkových hodín, obmedzenie investícií a efektívnejšie prevádzkové náklady. Viac ako 15 % podnikov podľa prieskumu pristúpilo k prepúšťaniu zamestnancov, 3 % k skracovaniu úväzkov.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Podnikatelia sa najviac sťažujú na neprehľadnosť protipandemických opatrení a slabú podporu zo strany štátu. Viac ako polovica považuje prijaté opatrenia za nezrozumiteľné. To, že štátna pomoc je nedostatočná, vníma takmer sedem z desiatich opýtaných. Za najúčinnejšie finančné opatrenie pri zmiernení dopadov pandémie označila väčšina firiem priamu finančnú pomoc, nasledujú dočasné zníženie alebo odpustenie priamych daní a odvodov z práce, úhrada časti nájomného a priama finančná pomoc na podporu testovania či očkovania zamestnancov.
Celoplošné testovanie je nezmysel
Jednoznačne najúčinnejšie opatrenie v boji s pandémiou je podľa podnikateľov očkovanie a dodržiavanie hygienických opatrení. Takmer tretina opýtaných preferuje aj testovanie v rizikových komunitách. Naopak celoplošné testovanie považujú za nezmysel a očkovacia lotéria vyšla z prieskumu ako najmenej účinné opatrenie.
Takmer 70 % podnikov by podľa prieskumu chcelo mať právo na kontrolu dokladov svojich zamestnancov, či sú zaočkovaní, testovaní alebo prekonali COVID 19. Necelých 50 % si myslím, že by právo na takúto kontrolu mali mať aj poskytovatelia služieb.