BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Počet konkurzov na Slovensku po prvýkrát od štvrtého kvartálu minulého roka klesol. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Slovak Credit Bureau, podľa ktorej bolo v treťom kvartáli tohto roka vyhlásených v krajine spolu 89 konkurzov. V porovnaní s druhým kvartálom ich počet poklesol o 17 konkurzov, resp. o 16 %. Zároveň sa postupne znižuje dynamika medziročného nárastu počtu vyhlásených konkurzov v jednotlivých kvartáloch tohto roka v porovnaní s rovnakými obdobiami minulého roka. Avšak v porovnaní s tretím kvartálom minulého roka sa počet konkurzov zvýšil o 32,8 %, keďže vtedy bolo vyhlásených 67 konkurzov.
Najviac konkurzov bolo pritom vyhlásených v obchode a oprave motorových vozidiel. Nasledovala priemyselná výroba a stavebníctvo. Ako ďalej spoločnosť uviedla, vysoký počet vyhlásených konkurzov automaticky neznamená, že ide o odvetvie s vysokým rizikom bankrotu.
Firma opäť evidovala nárast počtu povolených reštrukturalizácií, a to tak medzikvartálne, ako aj medziročne. V treťom kvartáli tohto roka ich bolo 29, pričom v druhom kvartáli tohto roka ich bolo 27 a v treťom kvartáli minulého roka ich bolo 25. Ako alternatíva konkurzov sa reštrukturalizácia stále využíva v relatívne malej miere. Dynamika medziročného nárastu počtu povolených reštrukturalizácií v jednotlivých kvartáloch roku 2010 v porovnaní s rovnakými obdobiami roku 2009 sa znižuje vo výraznejšej miere ako pri vyhlásených konkurzoch.
Napriek tendencii k celkovému zvýšeniu počtu povolených reštrukturalizácií spoločnosť Slovak Credit Bureau zaznamenala v sekcii obchod a oprava motorových vozidiel a v sekcii umenie, zábava a rekreácia v porovnaní s druhým kvartálom tohto roka pokles. Sekcie priemyselná výroba, stavebníctvo, doprava a skladovanie a v prvých dvoch kvartáloch tohto roka aj obchod a oprava motorových vozidiel dlhodobo patria k sekciám s najvyššími počtami povolených reštrukturalizácií.
Spoločnosť Slovak Credit Bureau, ktorá vznikla v máji 2004, zabezpečuje na Slovensku prevádzku dvoch slovenských úverových registrov – bankového a nebankového. Prostredníctvom nich si banky a stavebné sporiteľne, resp. lízingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Jediným akcionárom firmy je talianska skupina CRIF.