BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Po testovaní prírodovednej, matematickej a čitateľskej gramotnosti 15-ročných PISA pripravuje rezort školstva aj medzinárodné testovanie zručností dospelých PIAAC.
Projekt pod záštitou OECD sa na Slovensku uskutoční po prvý raz v histórii. Opakovať sa bude každých desať rokov. PIAAC má priniesť informácie o zručnosti a skúsenostiach ľudí vo veku od 16 do 65 rokov, ktoré bude možné porovnať s výsledkami ďalších krajín OECD. Otestuje ich schopnosti pracovať s informáciami v elektronickej podobe, kriticky myslieť, riešiť problémy či pracovať v tíme. „Dozvieme sa, prečo zaostávame za inými krajinami a prečo ich predbiehame,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS).
Rezort si od výsledkov testovania sľubuje jasný obraz o tom, čo robiť, aby sme mohli na Slovensku pripraviť pracovné sily uplatniteľné na trhu práce s kvalifikáciou potrebnou pre 21. storočie. Okrem čistých dát ukáže aj príčiny a dôsledky súčasného stavu, na čo budú môcť zareagovať základné, stredné i vysoké školy pri príprave vzdelávacej koncepcie. Na obdobie od 17. januára do 21. februára je naplánovaný pilotný projekt za vyše 356-tisíc eur. Uskutoční sa na vzorke 1 700 domácností, vytypovaných podľa štatistík zo sčítania ľudu v roku 2001. Následne sa bude od augusta 2011 do marca 2012 konať hlavná časť prieskumu PIAAC na reprezentatívnej vzorke 8 000 občanov SR. Po skončení zberu dát v roku 2012 budú nasledovať analýzy, o ktoré sa postará medzinárodné konzorcium inštitúcií PIAAC. Výsledky budú známe v roku 2013.
Testovanie bude anonymné
Národná koordinátorka projektu PIAAC Zuzana Lukačková hovorí, že testovanie bude anonymné, ale zistí aj osobné údaje o respondentoch, ako informácie o ich vzdelaní a ďalšom vzdelávaní, vzdelaní rodičov či pracovných skúsenostiach. Anketári oslovia aj nezamestnaných či ľudí na dôchodku. Opýtaní budú musieť riešiť viacero problémov z bežného života, ako napríklad porovnanie cien v obchodoch, orientácia sa v letových poriadkoch či orientácia na webových stránkach a dokumentoch. Pilotný aj hlavný prieskum sa uskutočnia i v maďarskom jazyku. „Keďže maďarská populácia ma na Slovensku zhruba 10-percentné zastúpenie, rozhodli sme sa im umožniť odpovedať v maďarčine, pretože do prieskumu sa zapoja aj starší ľudia, ktorí i keď by mali zo zákona ovládať štátny jazyk, môžu mať problémy,“ poznamenala Lukačková.
Súťaž na realizáciu pilotného projektu za vyše 356-tisíc eur vyhrala spoločnosť TNS Slovakia. Rezort upozorňuje obyvateľov, že anketári sa budú legitimovať preukazom s fotografiou, menom a číslom. Tieto údaje si môžu respondenti overiť telefonicky na číslach, ktoré zverejnia dodatočne. Spoločnosť TNS Slovakia chce respondentov na účasť v prieskume motivovať finančnými poukážkami. „Vopred upozorňujeme, že finančné poukážky pre respondentov nie sú financované z peňazí ministerstva, hradí ich víťazná firma výberového konania,“ uviedla hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.