BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Iba štvrtina ambulantných lekárov bude podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora schopná od apríla zvýšiť mzdy sestier tak, ako stanovuje zákon.
Lekári pritom protestujú proti tvrdeniam, že na rast platov sestier majú dostatok financií, iba ich nechcú použiť. „Akékoľvek tvrdenia, že na to peniaze máme, sú iluzórne,“ vyhlásil Pásztor na tlačovej besede. Ten zároveň vyzval Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek, aby prestala situáciu vyhrocovať a zhoršovať tak vzťahy medzi lekármi a sestrami, údajne na to doplatia najmä samotné sestry.
Prezidentka komory sestier Mária Lévyová sa ostro ohradila voči tvrdeniam asociácie o tom, že svojími krokmi zhoršujú medziľudské vzťahy v ambulanciách. „To absolútne nie je pravda,“ uviedla pre agentúru SITA. Podľa nej lekári ako prví pristúpili k takým krokom, ako skracovanie úväzkov sestier, či ich preraďovanie na iné pozície. „Porušujú všetky právne predpisy,“ tvrdí Lévyová. Pásztora sa zároveň pýta, prečo postupujú takto a nesnažia sa radšej spoločnými silami zabezpečiť dofinancovanie celého rezortu. Podľa nej je to dôkaz hlbokej krízy etických a morálnych hodnôt v zdravotníctve.
Protesty sa konať nebudú
Ambulantní lekári sa snažili získať zdroje na rast miezd sestier rokovaniami so zdravotnými poisťovňami. Podľa Pásztora však stretnutia nepriniesli takmer žiadny výsledok. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa im pridala 7 percent už od začiatku roka, podobný návrh dostali aj od súkromnej poisťovne Dôvera.
Tam však ešte rokovania ukončené nie sú. Napriek tomu ambulancie nateraz akékoľvek protestné akcie odložili. Avizovaný „Deň bez lekárov“, ktorý plánovali na 2. apríla tohto roka, sa tak konať nebude. Ambulantní lekári podľa Pásztora nechcú ísť ani proti pacientom a ich peňaženkám.Súkromné ambulancie predstavili aj svoje očakávania od novej vlády. Predovšetkým ju žiadajú o odstránenie ich diskriminácie. Chcú mať totiž garantované mzdy rovnako ako nemocniční lekári. Od začiatku budúceho roka by mali byť na úrovni 1,9-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokoch. Podľa Pásztora by to malo byť okolo 1600 eur.
Ambulantní lekári zároveň pripravujú list pre premiéra s konkrétnymi návrhmi riešenia ďalších problémov, ako sú pohotovosti, úhrada vakcín ale aj nadlimity. Ak sa nedohodnú, majú pripravený aj krízový scenár, konkretizovať ho však zatiaľ nechceli.
Zákon o minimálnych mzdách je kontroverzný
Poslanci schválili zákon o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek začiatkom februára. V praxi sa začne uplatňovať od apríla.Nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe bude mať minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej bude v trojročných intervaloch rásť tak, že po 33 rokoch praxe bude mať sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac.
Proti zákonu sa dvihla vlna kritiky ešte počas pripomienkového konania. Lekári ale aj nemocnice síce nespochybňujú, že sestry si zaslúžia vyššie platy, na to, aby im prilepšili, však nemajú dostatok zdrojov.
Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.