Platy sestier vyvolávajú obavy zo zatvárania ambulancií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Asociácia súkromných lekárov (ASL) žiada poslancov, vládu ale najmä zdravotné poisťovne, aby zabezpečili pre ambulantný sektor potrebné financie na zvýšenie miezd sestier.

Reagovala tak na minulotýždňové schválenie zákona o minimálnych mzdových požiadavkách sestier a pôrodných asistentiek.

Podľa prezidenta asociácie Ladislava Pásztora je situácia naozaj kritická a môže ju vyriešiť jedine navýšenie cien kapitačných platieb. „Chápeme potreby sestier a nikdy sme nepovedali, že si nezaslúžia vyššie mzdy, ale takýmto spôsobom to urobiť, je zlé a nepochopiteľné a nutne to vedie k ohrozeniu prežitia ambulancií,“ povedal Pásztor.

Nebudú mať totiž dostatok zdrojov na vlastný chod. Súkromní lekári chcú preto rokovať s poisťovňami, neočakávajú však „optimistické riešenie“.

Poisťovne lekárom zatiaľ sľubujú iba rokovania. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa informovala, že v súvislosti s projektom racionálnej preskripcie zvýšila platby lekárom prvého kontaktu na prvý štvrťrok tohto roku o 7 %. „Rovnako budeme vyhodnocovať aj nasledujúci štvrťrok a o ďalších úpravách platieb budeme s poskytovateľmi rokovať,“ povedala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

V prípade Dôvery zmluvy s ambulantným sektorom končia 31. marca 2012. „K tomuto termínu ich budeme prehodnocovať. Rokovania prebiehajú, zdroje zatiaľ na navyšovanie nie sú. Hľadáme riešenie, ako by ambulantný sektor vedel preukázateľne ušetriť na liekoch a spoločných vyšetrovacích a liečebných zložkách, aby sme mohli navýšiť výdavky na ambulantnú zdravotnú starostlivosť,“ skonštatovala PR špecialista poisťovne Monika Šimunová. Platné zmluvy má s ambulantnými poskytovateľmi aj Union zdravotná poisťovňa. Zmluvy sú platné k rôznym termínom, podmienky nových budú predmetom rokovaní.

Ohrozených je 1400 pacientov

Ohrozené sú podľa Pásztora najmä ambulancie všeobecných lekárov pre dospelých, ktoré majú menej ako 1400 registrovaných pacientov a ambulancie detských lekárov s menej ako 900 pacientmi. V prvom prípade pritom takéto ambulancie tvoria asi pätinu a v druhom asi štvrtinu všetkých uvedených ambulancií. Väčšina z nich sa nachádza na vidieku.
Zdravotna sestra
Foto: SITA/AP

„Môžu z jedného dňa na druhý zatvoriť svoje dvere a tieto obavy máme najmä u starších kolegov. Možno toto je ten posledný klinec do rakvy,“ vyhlásil Pásztor.

Podľa neho môže ísť o stovky ambulancií, ktoré nebude mať kto nahradiť. Ohrození sú však údajne aj špecialisti, z nich najmä pľúcni lekári. Ak pritom lekári mzdy sestrám nedvihnú podľa zákona, ktorý začne platiť od apríli tohto roka, vystavujú sa pokute od Národného inšpektorátu práce až do výšky 100 tis. eur.

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii poukázalo na zvýšenie platieb pre ambulantný sektor zo strany štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne v prvom kvartáli aktuálneho roka. „Poisťovňa bude ďalej s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti rokovať o nových úpravách zmlúv. Nielen lekári, ale aj sestry si zaslúžia vyššie platy. Rezort zdravotníctva je presvedčený, že k zániku ambulancií z dôvodu zvýšenia platov sestier nepríde,“ povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.

Problémy s očkovaním

Okrem problémov s rastom platov sestier, sa lekári sťažujú aj na zmeny v očkovaní. „Je to akútny a veľký problém najmä pediatrov,“ tvrdí Pásztor. Od decembra už totiž vakcíny nevyberajú rodičia v lekárni ale priamo lekár a ten za ne aj platí. Náklady mu potom prepláca zdravotná poisťovňa. Asociácia súkromných lekárov má v prípade pediatrov strach najmä z revíznych lekárov.
Nemocnica
Foto: Ilustračné foto SITA

„Majú predpísané očkovanie v presne určených časoch, ak má zaočkovať dieťa trojmesačné a dieťa je choré alebo nepríde, tak poisťovňa očkovaciu látku neuhradí, lebo je zaočkované štvormesačné dieťa,“ objasnil Pásztor.

Spomenul pritom prípad lekára z Trenčianskeho kraja, ktorému už takto poisťovňa neuhradila dve vakcíny. Lekári očakávajú, že nový parlament vráti systém do pôvodného stavu.

Komora upozornila, že prijatie zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek bez príslušného finančného krytia povedie k destabilizácii systému poskytovania zdravotnej starostlivosti občanom SR. Lekárska komora považuje hlasovanie poslancov za prijatie zákona bez súčasného navýšenia finančných prostriedkov v rezorte zdravotníctva za nezodpovedný a populistický krok v rámci predvolebnej kampane.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky