BRUSEL 24. júna (WEBNOVINY) – Slováci by sa k platom ústavných činiteľov a sudcov mohli vyjadriť aj v referende. Naznačila to vo štvrtok po ukončení prvého kola rokovaní v rámci summitu Európskej rady v Bruseli premiérka Iveta Radičová v nadväznosti na rozhodnutie Ústavného súdu SR. Ten totiž pozastavil niektoré ustanovenia novely zákona, na základe ktorej sa znížili platy poslancov parlamentu v závislosti od schodku štátneho rozpočtu a vývoja hrubého domáceho produktu. Novela sa týka aj sudcov.
„Ak je tu právny problém, tak sú dve možnosti. Jedna je zmena ústavného zákona na zníženie platov ústavných činiteľov a druhá možno otázka v referende,“ konštatovala po večernom rokovaní európskych lídrov v Bruseli Radičová. Priznala pritom, že sa týmto nápadom nechala inšpirovať od svojho írskeho kolegu, ktorý takéto referendum v Írsku presadil. Výsledkom bolo rozhodnutie ľudí, že platy ústavných činiteľov a sudcov sa majú znížiť o 30 %.
Ústavný súd v stredu pozastavil účinnosť niektorých ustanovení novely zákona, na základe ktorej sa znížili platy niektorých ústavných činiteľov – poslancov NR SR, v závislosti od schodku rozpočtu a hrubého domáceho produktu. Táto novela sa dotýka aj platov sudcov, vrátane sudcov najvyššieho a špecializovaného trestného súdu, ako aj sudcov ústavného súdu, lebo ich platy sa odvíjajú od platov poslancov parlamentu. Plénum Ústavného súdu SR prijalo na ďalšie konanie podanie, ktoré bolo doručené 21. januára tohto roku. Pozastavením účinnosti napadnutých častí vyhovelo žiadosti skupiny 35 poslancov Národnej rady SR, ktorá podaním žiadala o preskúmanie novelizovaného zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov a zákona o sudcoch a prísediacich. Podľa navrhovateľov je napadnutá právna úprava protiústavná a je porušením princípu materiálneho právneho štátu, ohrozuje nezávislosť súdnej moci, pričom negatívne zasiahne do materiálneho zabezpečenia vyše 1 200 sudcov a 700 prokurátorov.