Platy politikov hore nepôjdu, ostanú na tohtoročnej úrovni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Konsolidácia verejných financií sa bude týkať aj politikov. Prezidentovi, poslancom a ministrom nestúpne plat podľa štandardnej valorizácie, ale zostane na úrovni tohto roka.

„Zmrazené platy ústavných činiteľov pre nadchádzajúce obdobie budú riešené v súvisiacich zákonoch nadväzujúcich na zákon o štátnom rozpočte na rok 2013. V súvislosti s konsolidáciou verejných financií je pripravovaná aj novela zákona o dani z príjmu, ktorá zároveň rieši zvýšené daňové zaťaženie poslancov. Cieľom je, aby sa aj poslanci podieľali na konsolidácii verejných financií,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca predsedu parlamentu Pavel Chovanec.

Niektorým politikom sa nevalorizovali platy ani v tomto roku

Peniaze
Foto: SITA/Michal Burza

Poslancom, prezidentovi, členom vlády, predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu a generálnemu prokurátorovi sa nevalorizovali platy ani v tomto roku, bývalá koalícia na sklonku roka 2011 tiež navrhla zmrazenie platov ústavných činiteľov.

Platy zákonodarcov sa teda počítajú z priemernej mzdy za rok 2010, výška mzdy bratislavských poslancov spolu s paušálnymi náhradami predstavuje 3346 eur, mimobratislavským prináleží mesačne 3576 eur, keďže majú o niečo vyššie paušálne náhrady.

Ak by sa platy ústavných činiteľov valorizovali podľa zákona, na základe prepočtov agentúry SITA by plat poslancov s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji dosiahol 4068,09 eura a mimobratislavskí zákonodarcovia by inkasovali 4746 eur.

Dostali by tak mesačne viac o 722,09, respektíve 1170 eur. Prepočet vychádza z priemernej mzdy zverejnenej štatistickým úradom za druhý štvrťrok 2012, ktorá je 793 eur. Zákonodarcom prináleží trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za uplynulý rok.

Zmeny v platoch navrhol Sulík

Na základe návrhu šéfa SaS Richarda Sulíka sa platy poslancov znížia o 15 percent trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy, ak je deficit verejných financií v predchádzajúcom roku vyšší ako sedem percent, ak sa schodok pohybuje medzi piatimi a siedmimi percentami, platy sa znižujú o desať percent a ak je deficit v rozmedzí od troch do piatich percent, poslanecká mzda sa zníži o päť percent.

Pri deficite nižšom ako tri percentá sa platy neznižujú. Deficit štátneho rozpočtu v roku 2011 je naplánovaný na 4,6 percenta, trojnásobok priemernej mzdy by sa teda v prípade poslancov mal znížiť o päť percent.

Okrem toho bratislavským poslancom patria paušálne náhrady vo výške 1,8 násobku platu a mimobratislavským vo výške 2,1 násobku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať