Poslanci prediskutujú imunitu sudcov v septembri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Návrh na novelu Ústavy SR, ktorá by zrušila imunitu sudcov, zmeny v majetkových priznaniach politikov a ďalších verejných funkcionárov ako aj úpravy v Rokovacom poriadku Národnej rady SR prerokuje v septembri komisia zložená zo zástupcov všetkých parlamentných strán.

Pôjde o prvé zasadnutie, pôvodne mali politici o troch okruhoch tém diskutovať už v júli.

Ide o príliš vážne témy, aby ich riešenie zatienili spory v národnej rade. Po tom, ako sa opozícia zasekla na novele zákona o sociálnom poistení, rozhodli sme sa radšej počkať a sadnúť si k stolu neskôr s chladnou hlavou,“ uviedla pre agentúru SITA podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková (Smer-SD).

Všetky parlamentné politické subjekty pred voľbami písomne prisľúbili, že sprísnia pravidlá financovania straníckych aktivít. Ak politici sľuby splnia, mala by sa kontrola príjmov a výdavkov strán presunúť z Národnej rady SR a Ministerstva financií na nestranný kontrolný orgán, ktorý by vyžadoval ich deklarovanie nielen od strán, ale aj od kandidátov, vrátane lokálnych volieb.

Sudcovské kladivko

Strany by sprísnili dozor nad politickými výdavkami tretích osôb a zvýšili by sankcie za porušenia zákona. Rozšírili by sa majetkové priznania. Strany sú ochotné diskutovať aj o naviazaní časti ich príspevkov od štátu na súkromné zdroje.

Pokiaľ ide o majetkové priznania, Laššáková sa domnieva, že na ich zmenu netreba meniť zákon, keďže ten hovorí o tom, že podobu formulára majetkových priznaní schvaľuje parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Zrušenie imunity sudcov vyvstalo ako téma po tom, čo si poslanci v minulom volebnom období zrušili priestupkovú a v tomto volebnom období aj trestnoprávnu imunitu. Predseda parlamentu Pavol Paška už avizoval, že o zrušení imunity sudcov chce rokovať so sudcovským stavom.

Rokovací poriadok čaká na veľkú novelu už niekoľko rokov, časť jeho ustanovení je prekonaná a treba ho prispôsobiť aktuálnym technologickým i politickým pomerom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana LaššákováPavol Paška